Serap Yalçın Pamuk | Sonsuzluğun Sonu, Sınırsızlığın Başlangıcı

Serap Yalçın Pamuk | Sonsuzluğun Sonu, Sınırsızlığın Başlangıcı

Serap Yalçın Pamuk, “Sonsuzluğun Sonu, Sınırsızlığın Başlangıcı” adlı yazısında Isaac Asimov’un Sonsuzluğun Sonu romanını inceliyor.

Serap Yalçın Pamuk | Sonsuzluğun Sonu, Sınırsızlığın Başlangıcı

İnsana ilk hikâyeyi kim anlattı? Ya da başka bir şekilde soracak olursak insan hikâye anlatmaya ne zaman başladı?

Zaman, onunla beraber insan ve içine düştüğü mekân. Belki de mahkûm olduğunu sandığı bu mekânı ve onun bekçisi zamanı aşma çabasının bir sonucu olarak başlamıştır ilk hikâye. Kurguyu kuranı taklit ederek ve anahtar deliğinden bakarak, içeri sızan ışığı büyütmeye çalışmıştır girişimci bir ruh. Hem Tanrı da insana, hikayeler anlatmadı mı? içinde insan olan hikayeler! Zamanın ve mekânın evveline ve ahirine dair malumata şöyle bir değinerek ve onu aşabilmenin işaretlerini de içine katarak. Dünyanın dışında olan (Cennet) bir ütopyadan ilk bahseden de Tanrı değil mi?

Ütopya zamanın dışına çıkmaktı. Ütopya zamanın dışında bilinmedik bir mekânda hikâyenin gerçeğe, gerçeğin hikâyeye karışarak dönüşmesiydi. Sağaltımı dünyada yapılan, rehabilite ihtiyacı olanların unutulmadığı ve yine ütopya hayaline kavuşan insan için, yakıtı insandan olan bir enerji üssünün üstüne kurulan mutluluk yurdu…

Sonsuzluğun Sonu , Isaac Asimov - Fiyatı & Satın Al | idefix
Sonsuzluğun Sonu

İçinde insan olan hikayeler genelde, insanın beklentisine cevap verebilmek için, mutlu sonla bitse de, sonun başka bir başlangıcı olduğunu ve insanın olduğu her hikayenin mevcut olan sona rağmen bir devamı olduğunu sonlu varlıklar olarak çok iyi biliriz. İnsan kendini tekrar tekrar anlatmaya, kendini anlatarak yeniden ve yeniden var etmeye devam edebilir böylece. Amacı bir sonsuz olmak olmasa da en azından, sonun koyduğu sınırları aşabileceğine dair bir inanç taşır içinde.

Bir gün yine bir hikâye anlatıcısı, böyle bir inançla, zamanının sınırını aşmak için, zamanda bir aralık var eder kendine. Ve zamanın içinden seçtiklerini yine zamandan kopararak bu aralığa yerleştirir. Adına “Sonsuzluk”, buranın sakinlerine de “Sonsuz”lar der. Zamanı alt ve üst olmak üzere ikiye böler. Hiyerarşik yapılanma insanın olduğu her yerde olmazsa olmazdır. Ve Sonsuzluk, Araf ya da nasıl isimlendireceğimizi bilemediğimiz bu yerde de hiyerarşi insan dolayısıyla var olur.

Harlan da kendi zaman çizelgesinden koparılmış ve sonsuzluğa hizmet için yetiştirilmiş bir sonsuzdur.  Öngörüleri, isabetli analizleri ve keskin zekasıyla Bilgisayar Twisell’ı etkilemeyi başarır. Ve bir teknisyen olarak kendine sağlam bir yer edinir.

Bilgisayar unvanına sahip kişiler yapay zekâya sahip değildir. Çünkü “Makineler problem çözümünde insandaki zekâ kıvraklığına erişemez.”

İnsan olmalarına rağmen yaptıkları iş nedeniyle bu şekilde isimlendirilmişlerdir. Statüleri Sonsuzluk içinde oldukça yüksektir.

İçinde bulunduğumuz yıllar onlu rakamlarla ifade edilir. 24. yılda keşfedilen ve ilerleyen zamanlarda alanı daha da büyütülen bu zamansız boşluğun 150.000.ci yüzyıllara kadar gidebildiği tahmin edilmektedir. Hiçbir sonsuz oraya kadar gitmemiştir. Üst sınır olarak kabul edilen ve insansız olduğu düşünülen yerler mevcuttur. Bu nedenle Sonsuzlar daha ötesine gitmeyi düşünmemektedir. Ve var ettikleri bu sınırlı alanda zaman mühendisliği yapmaya devam ederler. Zamanlar arası ticaret gelişmiştir. Birinin eksikliğini öbürü tamamlamaktadır.

Adına “gerçeklik değiştirmeleri” dedikleri küçük dokunuşlarla, var olan gerçeği fark edilmeksizin törpülerler. Böylece birçok şey stabil hale getirilir. Her şey hesaplanabilir ve ölçülebilirdir artık. Sürprizlere yer yoktur. Ütopya ile distopyanın iç içe geçtiği bir süreç işlemektedir. ” Bazı hayatlar kısaltılmışsa da daha fazlası uzatılmış ve daha mutlu hale getirilmiştir.” 

Zaman zamansızlarla akışına devam ederken, Teknisyen Harlan, 482’de Noys isimli genç bir kadınla tanışır. İlk karşılaşma Harlan’ı oldukça rahatsız eder çünkü Sonsuzluk da kadınlara yer yoktur. Çünkü gerçeklik değiştirmelerinde etkileri beklenenin çok üzerinde gerçekleşmektir. Dolayısıyla bir kadın sonsuz olamaz ve sonsuz alanda varlıklarına izin verilmez.  Sonsuzlukta Vatikan kuralları işlemektedir.

Ve hesaplanabilir olmayan bir şey gerçekleşir. Teknisyen Harlan Noys’a âşık olur. Ve bu aşk sonsuzluğa ait tüm kuralların teker teker ihlaline sebep olacaktır.

Harlan sadece kuralları değil sonsuzluğun devamını sağlayan çemberi de kırarak kendisiyle beraber sonsuzluğun sonunu hazırlayan hamleyi de gerçekleştirir. 

Süpriz olansa Noys’un çok uzak gelecekten gelmiş olan bir üst insan olmasıdır. Havva ( Noys) bir kez daha Âdem’e (Harlan) elmayı yedirmiştir. Ve şimdi Sonsuz Âdem (Harlan), Sonsuzluk’la, Sınırsızlık arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılmıştır. Acaba hangisini seçecektir?

Popüler Bilim ve Bilim Kurgu

Isaac Asimov - Vikipedi
Isaac Asimov (1920-1992)

Modern çağlar, hiç kuşkusuz Bilim’in ve onun eşantiyonu olan teknik ilerlemenin bir sonucu. Önceleri heyecan yaratan ilerlemenin, sonraları yerini kaygıya bıraktığı ise yadsınamaz bir gerçek.  Bilime ve onun getirdiklerine dair insan düşüncesini en iyi yansıtan alan da şüphesiz ki edebiyat.  20.yüzyıl distopik ve popüler bilim kurgu açısından oldukça bereketli bir yüzyıl. Yüzyılın ilk yarısında, insanlığın iki dünya savaşına olan şahitliğinden dolayı, daha çok distopik eserler yazılırken, Yüzyılın ikinci yarısının, Sovyet Rusya ve Amerika olmak üzere iki bloğa ayrıldığı ve yerini soğuk savaşa bıraktığı günlerdeki uzay yarışına uygun olarak “Popüler Bilim Kurgu” türünden eserler yazıldığını görüyoruz.

Isaac Asimov’da, Robert A. Heinlein ve Arthur C. Clarke ile birlikte bu türün en önemli üç temsilcisinden biri kabul ediliyor.  Rus asıllı olan yazar 1920’li yıllarda Amerika’ya göç etmiş yahudi bir ailenin üç çocuğundan biri. Akademik kariyerini biyokimya alanında yapan yazar, yazdığı yüzlerce eserle sinemaya da ilham kaynağı olmuş. Vakıf Serisi’ne giriş olarak kabul edilen bu küçük kitap, Rus yönetmen A. Ermach tarafından 1987 yılında, “Konets Vechnosti” ismiyle sinemaya da aktarılmış. 

Kitabı okurken sık sık, “İnterstellar” ve “Back to the Future” gibi iyi yapımları anımsasam da en çok Robert A. Heinlein’in “All You Zombies” adlı kısa öyküsünden sinemaya uyarlanan “Predestination” filmini anımsadığım da bir gerçek. Zira bu tür kurguların en önemli kaynağı hiç kuşkusuz uzay zamanın bükülerek ileri geri sıçrayışlara, dolayısıyla ışınlanmaya izin vermesi.

Bütün bunların sonucunda insanın ulaştığı sonuç ise doğal olan sürece müdahale etmenin tehlikeli ve yanlış olduğu gerçeği.

Zaman insanı, insan zamanı etkiliyor. Biri etken diğeri onun karşısında edilgen değil. İkisi de hem etken hem edilgen. Birinin diğerine üstünlüğünden söz edebilmek şimdilik mümkün değil.

Zaman ve insan “Ouroboros Solucanı” gibi. Sonu olmayan ve sonsuza dek kendi kuyruğunu yiyen, kendi kendini tekrar tekrar yaratan mitolojik varlık. Büyük paradoksun simgesi. Fakat buna rağmen ne diyordu Heinlein zaman yönetmeliğinde;

“Her paradoksu savacak bir paratoner bulunur.”

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayça erdura ayçaerdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur birgülyangınaslanoğlu Birgül Yangın Aslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz Deniz Kara Kavalcı denizkarakavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersinkartal ersin kartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güven adıgüzel güvenadıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırıkyazıistasyonu kırık yazı istasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale lale şeyda gülsoy laleşeydagülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmetyıldız mehmet yıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet muhammeterdevir Muhammet Erdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa nisaeser Nisa Eser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye saniyekısakürek Saniye Kısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur Uğur Karabürk uğurkarabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynep yolcu zeynepyolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz