Hatice Yıldırım | Sevgi Uydusu

Hatice Yıldırım | Sevgi Uydusu

Hatice Yıldırım “Sevgi Uydusu” adlı yazısıyla Edebiyat Daima’da: “Her şey planlandığı gibi başladı. Kocaman bir duman bulutu arasından sıyrılıp havaya fırlayan uydu, ardında büyük vaatlerle sarmalanmış insan yığınları bırakarak birkaç saniye içinde atmosferde gözden kayboldu.”

Hatice Yıldırım | Sevgi Uydusu

“Alın sevginizi başınıza çalın!” diye söyleniyordu bir gözü şişmiş ihtiyar. Halk yediği toplu dayağın ardından evinin yolunu tutmuştu. Fertleri birbirinden bağımsız inleyen bu homurtu korosu, morarmış yüzleri, topallayan ayakları, patlak dudakları ile seyredene komik bir görüntü sunuyordu. Peki ne mi olmuştu?

Dün akşam, uzaya gönderilecek bir uydu haberi almaları ile başladı her şey. 21. Yüzyılın her senaryoya alışık insanı için bir uydu haberi tabi ki üzerinde durulmayacak kadar ufak bir şeydi. Ne vardı sanki? Bir uzaylı gelip canlı yayında Müslüm Gürses şarkısı söylememişti ya! Yahut güzelleşmenin kalıcı formülü falan bulunmamıştı! Altı üstü bir uydu fırlatılacaktı o kadar. Her gün fırlatılan sayısız uydudan sadece biri…

Sıradanlığı bu kadar kolay kabul edilebilir olsaydı, elbette insanlar pazar sabahı yapacakları aile kahvaltılarından vazgeçip meydanlara toplanmazdı. Bu uydunun o zamana dek görülmemiş bir özelliği olmasaydı, devletler alarma geçmez, medya kuruluşları tek tatil günlerinde tam kadroyla canlı yayına girmez, insanlar öğlene kadar uyuma zevklerini feda ederek sokaklara dökülmezdi. Evet, o gün belki de insanlığın dönüm noktası olacak bir olaya imza atılacaktı.

Bilim adamları şişe dibi gözlüklerinin üstünden bakarak yaptıkları açıklamada, insanın beyin sinyallerini etkileyecek mucize bir yöntem bulduklarını ilan ettiler. Bu uydu sayesinde düşmanca düşünceler engellenecek, ayrımcılık ve nefret gibi toplumu zehirleyen fikirler tarihe karışacaktı. Sözüm ona bir düzine çok nadir bulunan kimyasal madde hassas miktarlarda karıştırılacak ve bu karışımdan meydana gelen etkiyle zihinlere hoşgörü ve kardeşlik mesajı verilerek dünyanın küçük ponçik bir sevgi gezegeni olması sağlanacaktı. Sizi bilmem ama tüm insanlar bu habere inandı.

Her şey planlandığı gibi başladı. Kocaman bir duman bulutu arasından sıyrılıp havaya fırlayan uydu, ardında büyük vaatlerle sarmalanmış insan yığınları bırakarak birkaç saniye içinde atmosferde gözden kayboldu. Meydanlarda toplanmış meraklı kalabalık olan biteni binaların boyunca yerleştirilen devasa ekranlardan canlı olarak izliyordu. Uydunun karışım odasına yerleştirilmiş kameralar, canlı bir duygu ameliyatı izlemenin heyecanını üzerinde topladığını biliyormuşçasına   berraktı. İlk sinyallerin gönderilmeye başlamasıyla, evren yine yapacağını yaptı. Kaşları çatık bir anne gibi tetikte bekleyen evrenciğimiz, elinde terliği, düzeni bozmaya çalışan insanoğluna hafiften bir dayak atacaktı.

Uydu dünyaca ünlü mühendislerin kılı kırk yaran hesaplamaları ile tam yörüngesine yerleşmişti ki, nereden geldiği belli olmayan bir hamam böceği komuta odasının tavanından kayıp pıt diye düğmelerin üstüne düştü. Hangi düğmelere bastı bilinmez ama zavallı hayvancağız daha ters döndüğü yerden doğrulmamıştı ki uydunun, konumundan saparak siren sesleri eşliğinde güneşe yaklaşmaya başladığı anlaşıldı. Yüreği ağzına gelen halk, dev ekranlarda izlediği bu beklenmedik olayın etkisiyle ile kendini kaybetti. Çığlık çığlığa koşturanlar, birbirini tutup sarsanlar, elleriyle yüzlerini kapayanlar, kendilerini yere atanlar…

Neyse ki bu durum çok sürmeden herkes kendini toparladı. Ekranlardan uydunun her hareketini izleyen zavallı insanlar, nefesini tutmuş, kimyasal şişelerinin üzerindeki hızla değişen rakamların ne anlama geldiğini çözmeye çalışıyordu. O sırada kulakları birkaç saniyeliğine uyuşturan bir siren sesi daha duyuldu. Güneşe yaklaşmasının etkisi ile ısınan uydunun, karışım deposundan aşırı sıcaklık alarmı veriliyordu. Hiçbir zaman hayır haberi vermeyen bu uğursuz sesin ardından insanlar, tuhaf kıpırdanmalarla hareketlendi. Yüzlerde şüphe uyandıran kocaman bir gülümseme belirdi önce. Sebepsiz bir neşe ile herkes tuttuğunu kucaklayıp öpmeye başlamıştı. Önüne kimin geldiğine bakmadan büyük bir sevgi ile karşısındakine samimiyet gösteren kalabalık, bir anda kırk yıllık dost kesiliverdi. Yaşlı dedeler, nineler, orta yaşlı amcalar teyzeler, çocuklar gençler… Ortalığı panayır meydanı gibi bir anda toz kapladı. Bazıları sevginin dozunu arttırmaya başlamıştı ki, Allahtan uydudan tekrar siren sesleri yükseldi…

Sesin kendine getirdiği insanlar korkuyla dev ekranlara çevirdiler bakışlarını. Yakıt deposunda bir maddenin şişesi kırılmıştı ve kimyasal karışıma katılma oranı düşmüştü. Tüm kalabalığın davranışları ağır çekim hareketlerle tekrar değişti. Evrenin -şimdi kuklaları andıran- en zeki canlısı artık sinyalin verdiği emir ne ise ona göre hareket etmek zorundaydı. Kaşlar çatıldı, dudaklar öfkeyle büzüldü… Anlayacağınız üzere canım uydumuz bu kez de yan etki yapmıştı.

Agresif bakışların ardından kalkan el kol hareketleri, kısa zamanda yerini bağrışmalara, devamında ise yolunan saç demetlerinin havada uçuştuğu kavgalara bıraktı. Sahibi belli olmayan yumruklar, Jacky Chen’i aratmayan uçan tekmeler, çatlak çığlıklar, boğuk küfürler… Az önce birbirini öpen kişiler şimdi moraran gözler, şişmiş dudaklarla yakın döğüşteki hünerlerini sergiliyordu. Yine işler çığırından çıkmak üzereydi ki, üçüncü bir siren sesi ile herkes olduğu yerde donakaldı.

Sesin yüksekliği her seferinde büyük bir kargaşa yaratıyordu. O şaşkınlıkla durumlarının sürekli değiştiğini fark eden insanlar sırada ne olduğunu düşünüp korkmaya başladılar. Dördüncü seviye acil siren sesiydi duyulan. Ekranlara bakmak her geçen saniye kıyameti izlemek gibi bir etki yapıyordu. Koca meydanlarda korkudan kimse ağzını açamaz olmuştu. Sirenin hızlanması ile kalplerin atışı da hızlandı. Tüm kimyasalların şişeleri, havai fişekler gibi tek tek patlamaya başlayınca, uydunun depo odasını çeken kamera ekranı kullanma tarihi geçmiş bir gökkuşağı kadar sevimsiz oldu. Gökkuşağının kullanma tarihi mi olur diyen aşırı gerçekçi okuyucularımız için şunu da ekleyelim: sıçrayan karışımlarının oluşturduğu iğrenç renklerle kirlendikçe göstermez olan kamera ekranı ayvayı yedi yani sizin anlayacağınız. Bu ipi kaçmış uçurtma mizaçlı karışım, insanlarda beklemedikleri başka bir etki yapacaktı. Herkes önce esnedi koca ağızlarıyla, sonra havalanan bir kâğıdın yavaşça yere düşmesi gibi olduğu yere yığıldı.

Tüm dünya derin bir gevşeme ile uykuya dalmıştı. Onlar rüyalarında ne görüyorlardı bilinmez ama o kadar derin uyudular ki, titreyen gözlerle her hareketini izledikleri uydunun, parlak ışıklar saçarak parçalara ayrıldığını göremediler. Sessizliğin hüküm sürdüğü bir ikindi vakti, insanlar ikinci defa güne gözlerini açtı. Moraran yerlerinin sızlamasına, yaralarından sızan kana, yüzlerindeki gelişigüzel ruj izlerine aldırmadan aceleyle ayağa kalkanlar, çareyi evlerine koşmakta buldular.

Onlar için bugün, dünyanın ilk günüydü. “Alın sevginizi başınıza çalın!” diyen ihtiyar, bir eli belini tutarken merakına da uyduya da küfürler savuruyordu. Anlaşılan, uzun bir süre en ilginç haberler, en heyecan uyandırıcı bilimsel gelişmeler rafa kaldırılacaktı. Sevgisini ve nefretini içinden gelerek yaşamak isteyen insanlık, bir süre “büyük haber” duymak istemeyecek gibi görünüyordu.

Ne yapalım, Müslüm Gürses şarkısı söyleyen uzaylı da artık başka bir zamana kalsın.

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayça erdura ayçaerdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur birgülyangınaslanoğlu Birgül Yangın Aslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz Deniz Kara Kavalcı denizkarakavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersinkartal ersin kartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güven adıgüzel güvenadıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırıkyazıistasyonu kırık yazı istasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale lale şeyda gülsoy laleşeydagülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmetyıldız mehmet yıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet muhammeterdevir Muhammet Erdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa nisaeser Nisa Eser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye saniyekısakürek Saniye Kısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur Uğur Karabürk uğurkarabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynep yolcu zeynepyolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz