Armağan Can | Hepsi ve Hiçbiri

Armağan Can | Hepsi ve Hiçbiri

Armağan Can, Suat Derviş’in “Hiç” romanına dair yazdığı inceleme yazısıyla Edebiyat Daima’da

Armağan Can | Hepsi ve Hiçbiri

“Ağlasa da gizliyor gözlerinin yaşını;
Bir kere eğemedim bu kadının başını”

Hiç , Suat Derviş - Fiyatı & Satın Al | idefix
Suat Derviş, Hiç.

Suat Derviş, bu mısraları Nazım Hikmet’e yazdıracak kadar güçlü bir kadın yazar. Ömrüne dünya savaşları, yıkılan bir imparatorluk, kurulan bir cumhuriyet, devrimler, darbeler, muhtıralar, siyasi gelişmeler sığdırmış; yazdığı kırktan fazla roman, yüzlerce öykünün içine bu yaşadıklarını özgün bir şekilde yerleştirmiş güçlü bir kalemdir. İsmi, çok bilinen hatta sinemaya uyarlanan, müzikal olarak da sahnelenen Fosforlu Cevriye kitabıyla özdeşleşmiştir. Erkek egemen edebiyat dünyasında, yaşadığı topluma, olaylara duyarlı bir kadın olarak yer edinmeyi başaran, kendi hayatı pek çok kitaba konu olan, edebiyat dünyasının biraz da yalnız bıraktığı bir yazardır.

Hiç, Seza’nın hikâyesidir. Bir evlilikteki üçüncü kişidir. Atıf, karısını Seza ile aldatmaktadır.  Ama Seza alışılmış kötü kadın profilinden çok uzaktır. Kitap, kocasının ölümünden sonra oğlu Mehmet ve dadısıyla yaşayan Seza’nın evli bir adam olan Atıf ile ilişkisini anlatarak başlar. Annelik ile aşk temalarının başrolde yer aldığı bir yaşam olarak devam eder ve hiç beklenmedik bir şekilde son bulur. Kocasının ölümünden sonra toplum tarafından görünmez ellerle verilen dul kadın kimliğini kabul etmeyen, çarpan kalbinin peşinden giderken sevgiye olan sarsılmaz inancıyla çok farklı durumlara sürüklenen Seza ve onun İstanbul’dan yurt dışına uzanan hayatı anlatılır. Sevgisiz büyümesine rağmen en çok da sevgiye inanan, bu uğurda attığı adımlardan pişman olmayan ama acıların en büyüğünü yaşayan bir kadındır.

Kitap bir kadın ve onun farklı dönemlerde sevdiği dört erkek üzerine kuruludur. Adını bile bilmeden sevdiği ilk aşkı, sevip sevmediğini ifade edemediği kocası, tutkuyla sevip bağlandığı evli adam Atıf, son ana kadar karşılıksız sevginin gücünü içinde yaşatan oğlu Mehmet. Kitap, sizi içine çeken, satır aralarında kaybolmanıza sebep olan, sade bir dille kaleme alınmış ama derin mesajlar içeren düşündüren bir romandır.

Suat Derviş Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri | edebiyatimiz.net
Suat Derviş

Kitabın yazıldığı 1939 yılına göre oldukça farklı bir bakış açısına sahiptir. Çünkü aile birlikteliğine zarar vereceği düşünülen kötü kadının ağzından yazılmıştır. Okudukça, Seza’yı tanıdıkça onu kötü olarak nitelendirmek zorlaşıyor. Tüm duygu değişimleri, buhranları, çaresizliği, anne babasını küçük yaşta kaybeden, bir yakınının evinde büyüyen sevgiye muhtaç bir kadının erkeklere savrulması, inanması, sevmesi temeline dayanıyor. Aslında kitap, Seza’nın çevresindeki erkeklerden yola çıkarak o zamanın toplumuna bir ayna tutuyor. Birbirinden tamamen farklı erkek karakterlerinin, mahalle baskısıyla beraber bir kadın üzerindeki etkileri anlatılıyor. Gönlü çabuk geçen bir ilk aşk, geleneklerin sıradanlığında sıkışıp kalmış bir koca, evliliğin kutsallığını sorgulayan ama sahip olduğu düzeni korumak içinyaşadığı ilişkiyi bir yaz macerasına çeviren sevgili ve galiba masumiyetin, en saf sevginin temsili oğlu Mehmet. Seza ise tüm bu sıkışmışlıkta kadın olmak, dul olmak, anne olmak sıfatlarının arasında savrulan bir kadındır. Hayatın izlerinin her satırda bulunduğu bu hikâyede, tüm yanlışları görüp anlayan, kabul edemeyen, bu sebeple gelgitler yaşadığı için, kendi içi boşalan bir kadın anlatılıyor. Oğlunun kaybına kadar umudunu koruyan, tüm olumsuzluklara rağmen “Her şey yalan olabilir; aşk, yemin, sadakat, bir hiç olabilir. Fakat yanımda yürüyen şu küçük mahlûk bir hakikat değil mi?” diyen güçlü kadın, “Anne olmak ne saadet! Anne olmak ne felaket Yarabbi! Ya artık anne olmamak…” sözleriyle kaybından sonraki bunalımını ifade ediyor.

Kitabı, “Hiç’i tahlil etmek, tek bir cümleyle mümkün değil. Bir dönemin toplumsal panoraması, bir kadının dramı, insan ruhunun halleri… Aynı anda hepsi ve hiçbiri” sözleriyle anlatan Canan Hatiboğlu’nun sunuş yazısının yer aldığı İthaki Yayınları’ndan okudum.

Tüm toplum, bireyler ve Seza kendi sonunu hazırlarken, tüm yaşananları hayattan gerçek kesitlermiş gibi takip ediyoruz. Bu kitapta hepimiz ve hayatımız var. Bu kadar etkileyici olmasındaki etkenlerden biri de, hiçbir olay karşısında “Hiç” deyip geçmeyen yazarın yüreğimize dokunan hikâyeleri anlatmasındaki becerisidir.

Suat Derviş Kimdir?

Suat Derviş, Türk edebiyatının değeri yeterince anlaşılamayan, çoğumuzun tiyatro ve sinemaya uyarlanan “Fosforlu Cevriye” kitabıyla tanıdığımız en güçlü kadın kalemlerinden biridir. Roman ve şiir türünde pek çok eser veren asıl adı Hatice Saadet olan Suat Derviş 1905 İstanbul doğumludur. Doğum tarihi farklı kaynaklarda farklı yıllar olarak görülür. 1901, 1903 yazan yerler vardır. Bu karmaşada yazarın yaptığı farklı açıklamalarında etkisi bulunur. Hezeyan başlıklı ilk şiirini 1928 yılında Nazım Hikmet Alemdar gazetesine götürür ve yayımlanır. İlk romanı Kara Kitap 1921 yılında basılır. Edebiyat dünyasında hayret ve şaşkınlıkla karşılanır. Genç bir kadın yazar ana teması ölüm, ölüm korkusu olan bir roman yazmıştır. Bu cesur kalem yazdığı her metinde kendini hissettirmeye devam edecektir. Suat Derviş, bir kadın olarak kadınları anlatan nevi şahsına münhasır bir yazardır. Eğitimine evde özel hocalarla başlar, Almanca ve Fransızca öğrenir. Daha sonra Kadıköy Numune Rüştiyesiyle Bilgi Yurdunda eğitim hayatına devam eder. Konservatuar eğitimi için ablasıyla birlikte Almanya’ya giderek piyano dersleri almaya başlar ama edebiyat fakültesine yazılıp felsefe derslerine devam eder. Eşi Reşat Fuat Baraner ile birlikte Türkiye’de toplumsal gerçekçi akımın ilk yayın organlarından sayılan Yeni Edebiyat dergisini yayımlar. Bu dergide kısa öyküler, fıkra ve eleştiriler yazar. 1944 tutuklamaları sırasında eşini sakladığı gerekçesiyle yargılanıp bir yıl hapse mahkûm olur. Ardından Paris’e giderek 1953-1961 yılları arasında burada kalır. Romanları ve yazıları başka dillere de çevrilen ve her yazdığı ile döneminde ses getiren kırka yakın roman, pek çok hikâye, şiir ve eleştirilerin yazarı olan Suat Derviş 1972 yılında hayata gözlerini yumar.

Türk edebiyatının zenginliği yapılan araştırmalarla, gün yüzüne çıkan yeni metinlerle her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Bu zenginlikte hak ettiği değeri görmesi gerektiğine inandığım büyük yazar Suat Derviş’in de ismi daha çok anılmaya başlıyor. Yazdığı kitaplar kadar, kendi hayatı da ilgi ve merak uyandıran yazarı ilk tanımam Ali Lidar’ın Hayata Rağmen Edebiyat kitabıdır. Sonrasında Osman Balcıgil’in “İpek Sabahlık: Bir Suat Derviş Romanı” kitabını bir solukta okumuştum. Her ne kadar Fosforlu Cevriye kitabı harika bir eser olsa da diğer pek çok romanının da aynı değeri görmesi gerektiğine inanıyorum. Cesur kalem Suat Derviş’e selam olsun.

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayça erdura ayçaerdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur birgülyangınaslanoğlu Birgül Yangın Aslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz Deniz Kara Kavalcı denizkarakavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersinkartal ersin kartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güven adıgüzel güvenadıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırıkyazıistasyonu kırık yazı istasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale lale şeyda gülsoy laleşeydagülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmetyıldız mehmet yıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet muhammeterdevir Muhammet Erdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa nisaeser Nisa Eser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye saniyekısakürek Saniye Kısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur Uğur Karabürk uğurkarabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynep yolcu zeynepyolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz