Arzu Özdemir | Çocukluk İşte

Arzu Özdemir | Çocukluk İşte

Arzu Özdemir “Çocukluk İşte” adlı öyküsüyle Edebiyat Daima’da

Arzu Özdemir | Çocukluk İşte

Merhaba, benim adım Zeynep. Adımı babam koymuş. Anlamı “babasının süsü” demekmiş. Oysa annem, adımın Gülce olmasını istemiş. Hem sevdiği bir şiirde geçermiş hem de bu isim sayesinde gül kokumu sürekli tenimde taşıyabileceğimi düşünürmüş. 

Beş yaşımı bitirdim, altı yaşımdan yeni gün aldım. Bu yaştaki bir çocuğun yetişkinlere bir şeyler söyleyecek olmasına şaşırdınız mı? Şaşırmayın. Öyle hafife de almayın bizi. Rızık derdi taşımadığımızdan, küslüğümüzü hemencecik unuttuğumuzdan, sürekli ona buna Yaratıcımızı şikâyet etmediğimizden, yalnız başımıza yemek yemeği sevmediğimizden, korktuğumuz zaman gözlerimizden yaş akıttığımızdan ben ve emsallerim ermiş sayılırmışız. Bir tasavvuf büyüğü böyle bir tespitte bulunmuş biz çocuklar için. Henüz zamanın, insanların örseleyemediği ruhumuzdan kim bilir ne inciler dökülür?  Kulaklarınızı dört açın!  

Yoksa gözlerinizi dört açın mıydı bu deyim? Bilemedim şimdi. Henüz çok vakıf değilim dile. Ama seviyorum bu dili. Oynadığım Legolara benziyor. Sözcüklere eklemeler yapa yapa yeni sözcükler inşa ediliyor ya! En çok buna bayılıyorum. Annemin yüzündeki her çeşit gülümseyişin manasını biliyorum. Bazen ön dişlerinin belli belirsiz göründüğü, benim çocuksu idrakimi selamlayan bir gülümsemesi olur. O zaman sözcüğe yanlış bir parça taktığımı anlarım. Ama sorun bende değil, atalarımda.  Atalarım o kelimenin ardından o parçanın gelebileceğini düşünememişler. Öyle olmasaydı annem büyük bir coşkuyla beni kendine çekip “Benim akıllı, zeki kızım!” nidasıyla başımı göğsüne bastırmazdı ki hiç!

Annemin yüzünde gülücükler açtırmayı çok severim. Çünkü asık suratlı denebilecek bir kadındır. Nadiren güler. Çok ciddidir. Hayatı gereksizce çok ciddiye alır. O yüzden bana hamileyken sürekli dua edermiş: “Allah’ım; ne olur güleç, esprili bir kızım olsun!” diye. Buna karşılık güldüğü zaman o kadar güzelleşir ki o an dünyanın tüm oyuncaklarını bana verseler, ben o portreyi izlemeyi tercih ederim. Diyebilirim ki annem, en içten en samimi gülüşlerini benim sayemde verdi. Benim sayemde bir başka güzellendi. Nereden mi biliyorum? Simasına kazınan o ifadeyi silmek için az şebeklik yapmadım. Hangi birini anlatayım? Kuru fasulye yaptığı zaman “Kuru fasulye sevdiğimi nereden anladın?” diye sorarım her defasında. O da her defasında bana “Kızım olduğun için olabilir mi acaba?” diyerek başını sağa sola sallar. Onun bu cümlesini iyi belledim. Bana “Çirkin!” dediğinde “Annem olduğun için çirkin doğmuş olabilir miyim acaba?” der, misilleme yaparım. Sonradan eklerim. “Yok, yok böyle güzel bir kızın böyle çirkin bir annesi. Kesin bebekler karışmış olmalı.”  

En sevdiğim şeylerden biri de annemden bebekliğime dair anılar dinlemek. Karnında geçen zamanımı, ilk doğduğum anı, ilk karşılaşmamızı… Defalarca anlattırırım ona. Benim kalp atışlarım yavaşlayınca, doktorlar üç hafta kadar erken almak zorunda kalmışlar beni. Annem, narkozun etkisiyle sersem gibiymiş. Benim ağzımı annemin göğsüne dayamışlar. Uzun uzun beni seyretmiş de seyretmiş. “İçime ruh üfleyen ve onu sağlam bir bedene yerleştiren Allah’ım sana şükürler olsun!”  diyerek Yaradan’ına teşekkürler etmiş hep. Ta ki anneannem yanımıza gelene kadar…

Anneannem hesapta olmayan erken doğumdan dolayı, ben doğduktan sonra ancak yanımıza gelebilmiş. Gelir gelmez de vücudumu incelemek için üzerime sarılı bezlerden beni soymuş. Bir de bakmış ki ne görsün? Ayaklarım, bacaklarım davul gibi şiş. Hemen hemşirelere haber vermişler. Hemşireler, “Nasıl gözümüzden kaçtı?” ahlamalarıyla beni apar topar yoğun bakıma götürmüşler. Tam sekiz gün kuvözde kalmışım. Doktorlar, bunun Turner sendromu denen genetik bir bozukluk olma ihtimalini düşünüp üzerimde bir sürü deney yapmışlar. Annemin demesine göre, bacak şişliği acaba bu hastalığın bir göstergesi midir deyip,  beni bir kobay olarak kullanmışlar. Annem tam kırk gün acaba kızımda genetik bir bozukluk mu var, boyu uzamayacak mı, ilerde evlenip çocuk sahibi olamayacak mı endişesiyle yaşamış. Ama içinde hep bir umut varmış. O baygın haldeyken beni çok inceleyememiş ama gördüğü kadarıyla ensemde bir anormallik yokmuş. Üstelik verdikleri künyede kırk yedi santimden tam beş santim daha uzun doğduğum yazılıymış. Hastalığa dair belirtiler bende pek yokmuş ki. Ayrıca annem kötü bir insan da sayılmazmış, bunları hak edecek bir şey de yapmamış. Gerçi iyilerin imtihanı çetin olurmuş ama gene de Allah’ın ona böyle bir sürpriz hazırlaması asla düşünülemezmiş. Bu düşüncelerle umudunu hep beslemeye çalışmış.   

Ama bir gün, hastalık ihtimalini o ilk duyduğu anki duygularına tekrar dönüş yapmış. Şöyle ki; ben yoğun bakımdan çıkıp evime gittikten birkaç gün sonra aşı yaptırmak için sağlık ocağına gitmiş. Oradaki hemşireler boyumu ölçmüş. Kırk altı santim demişler boyuma. Çantasından boyumun yazılı olduğu kâğıdı çıkarıp “Doğru dürüst yapın işinizi. Bakın burada elli iki santim yazıyor.” deyip hemşirelere çıkışmış. Hemşireler “Hanımefendi kendinize gelin. Yıkanıp da çekmedi ya bu kız? Sizin gözünüzün önünde gene ölçelim. Bakın kırk altı santim.” demişler. Annem ağlaya ağlaya sağlık ocağını terk etmiş. Annem için azap dolu bekleyişler tazelenmiş.    

Sonunda tahliller gelince derin bir nefes almış almasına da genetik bozukluktan şüphelenme nedeni olarak bacakların şiş olması değil “anormal yüz görünümü” yazıyormuş raporda. Oysaki ben doğduğumda o kadar güzelmişim ki! Upuzun kirpiklerim, ufacık bir burnum, ay parçası gibi bir yüzüm varmış. Hemen raporu babama gösterip “Ben bunları mahkemeye vericem. Kırk gündür öldüm öldüm dirildim. Baksana ne yazmışlar tahlillerin istenme nedenine?” demiş. Babam, “Tamam, yeter artık uzatmayalım. Şükredelim ki kızımızın hiçbir şeyi yok.” diyerek annemi sakinleştirmeye çalışmış.

O zamanlar konuşabilseydim doktorlara “Çok uzun ve yorucu bir yolculuk yaptım. Bacaklarım o yüzden şiş. Başka neden aramayın. Annemi de gereksiz yere üzmeyin.” derdim. Ama diyemedim. Aynı dili konuşmuyorduk yetişkinlerle. Onlar çok zamandır bu âlemde oldukları için gönülden gönüle konuşmayı unutmuşlardı. Benim gibi değillerdi. Onlar ciğerlerim gelişsin diye ağladığımı sanıyorlardı. Oysaki ben bir yandan onlara benzeyecek olmama bir yandan da diğer âlemden kalan çikolata tadındaki anlardan giderek uzaklaştığıma ağlardım. Ahhh! Ne tatlı zamanlardı onlar!

Buradaki zamanlarım ise annem çalıştığı için daha çok anaokulunda geçiyor. “Gülen Yüzler” sınıfındayım. Sınıfta dokuz kişiyiz. Çokça etkinlik yapıyoruz. Ben etkinliklerden en çok yarışmaları seviyorum.

Geçen gün çuvalla koşma yarışmasında burun farkıyla arkadaşım Ahmet Eymen’i geçip birinci oldum. Ahmet Eymen o kadar sinirlendi ki, öğretmenin göremeyeceği bir şekilde saçımı çekip ayağıma tekme attı. Artık onun tatlı laflarına kanmayacağıma, bir daha beni kandırmasına izin vermeyeceğime dair kendi kendime söz verdim. Onunla bir daha konuşmayacağım, yemekhanede yanımdaki sandalyeye oturmasına izin vermeyeceğim, beni ağlatmasına asla müsaade etmeyeceğim. Boyu benden uzun olduğu için ondan korktuğumu mu sanıyor? Asla, korkmuyorum ondan! Hem o kim ki? Yemeğimi o mu veriyor;  giysilerimi, oyuncaklarımı o mu alıyor canım?

Allah’ım neden ben bu sınıftayım ki? “Çalışkan Arılar” sınıfında olsaydım Ege Mert’le yan yana oturabilir, onunla boyalarımı paylaşabilirdim. Hem onu etkileyebilmek için oyuncak gününde uzaktan kumandalı arabamı sınıfa getirebilirdim. Böylelikle ona “Kız olabilirim ama bebeklerle değil arabalarla oynamayı seviyorum.”  imajını verip onunla yakınlaşabilirdim.  Allah’ım neden ben bu sınıftayım? Yani o sümüklü Aslı mı Ege Mert’in sınıfında olmayı benden çok hak ediyor?  Bu yaptığın doğru değil bence…

Hey! Ne diyorum ben? Büyüyor muyum ne? 

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayçaerdura ayça erdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur Birgül Yangın Aslanoğlu birgülyangınaslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz denizkarakavalcı Deniz Kara Kavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersin kartal ersinkartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatma Sümer Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç Gazel Yiğit gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik Gülhan Tuba Çelik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güvenadıgüzel güven adıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırık yazı istasyonu kırıkyazıistasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale laleşeydagülsoy lale şeyda gülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmet yıldız mehmetyıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet Muhammet Erdevir muhammeterdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun Mustafa Çiftçi müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa Nisa Eser nisaeser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye Saniye Kısakürek saniyekısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece Selcen Ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz Sündüs Arslan Akça Sıddıka Zeynep Bozkuş sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur uğurkarabürk Uğur Karabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynepyolcu zeynep yolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem Şiir şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz