Fatma Sümer | “Gül”ün Zamanda Yolculuğu

Fatma Sümer | “Gül”ün Zamanda Yolculuğu

Fatma Sümer “Gül”ün Zamanda Yolculuğu adlı yazısıyla gül imgesinin tarihteki macerasına eğiliyor.


Gül; sevginin, muhabbetin, aşkın sembolü…
Gül; elvâni renkleriyle göze, mis gibi rayihasıyla ruha şifa…
Gül; bağların, bahçelerin kraliçesi…
Gül; Gül-i Ruhsar efendimizi temsil eden güzide çiçek…

Evet, üzerine onlarca, yüzlerce söz söylenmiş, şarkılara, şiirlere konu olmuş gül bitkisini bilmeyen yoktur. Geçmişten bugüne gönlümüzün başköşesine oturmuş nadide çiçek…
İstedim ki bir kez daha sözümüzü süslesin, gülün yeryüzü yolculuğuna biraz eşlik edelim.

Gül; hem doğu hem batı medeniyetlerinde önemli yer edinmiş, tarihi çok eskilere dayanan özel bir bitkidir.
İnsanlık tarihinde olduğu gibi bitkilerin tarihini de bizler fosillerden, duvar resimlerinden ve tabletlerden öğrenmeye başladık.

İlk olarak güle Mezopotamya’da bulunan, yaklaşık 5000 yıl önceye ait kil tabletlerde rastlanmıştır. 

Çin medeniyetinde gül üzerine yüzlerce kitap yazılmış, farklı alanlarda kullanılmasıyla önemli yer bulmuştur. Çinli filozof Konfüçyüs gülün önemine çokça değinmiş, bu yüzden saray bahçesinde gül yetiştirilmiştir.

Romalılarda gül tıp, kozmetik, süsleme, hijyen gibi çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Bu yüzden büyük gül bahçeleriyle, Roma’nın tarım ve ticaretinde önemli yer bulmuştur.

Orta Çağ’da batı medeniyetlerinde bir süre unutulan gül Haçlıların Orta Doğu ülkelerinden getirdikleri gül fidanlarıyla tekrar önemini kazanmıştır.

Anadolu’da ise gülün tarihçesi, MÖ 1750–1780 yıllarına uzanan Anadolu Hititlerinde rastlanır. Bu uygarlık, gülü ilaç yapımında kullanmışlardır.

Yine Girit’teki Knossos Sarayı’nda Minoa Uygarlığı’nın hüküm sürdüğü M.Ö 1600 yıllarında resmedilmiş gül figürü vardır.

Eski Mısır’da MÖ 1400 yıllarına ait bir hiyeroglif yazıda rastlanır. Bunun yanı sıra en eski tarihe geçmiş olan güle dair kayıt ise MÖ 1600’lerde Mısır Firavunu Thutmose’nin mezarında bulunan hiyeroglif gül figürüdür.

“Gül olanın aslı güldür
Peygamberin nesli güldür
Sağ oturan erenlerin
Bezmi visali güldür gül”

İslam kültüründe ve geleneğinde ise gül büyük öneme ve yere sahiptir. Öncelikle gül İslam’da  peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sembolü olarak görülmüştür. Peygamberimizin kokusunun ise gül gibi olduğu söylenir. Bu yüzden gül suyu ve gül yağı Türkiye’de ve Orta Doğu’da dinî ritüellerde çokça kullanılır.
Kâbe’nin siyah örtüsü her yıl hac mevsiminde gül suyu ile kokulandırılır. Bu işlemde kullanılan gül suları Türkiye’den ve İran’dan getirilir. Kâbe’nin yağ lambalarında ise gül yağı yakılır.
İslam geleneğinde gül, cennet çiçeği olarak addedilir.
Kral Nemrut Hz. İbrahim’i ateşe attığında ateşin etrafı güllerle çevrili bir havuza dönüştüğüne inanılır. Söz konusu bu havuzun Şanlıurfa’daki (o günkü adıyla Edessa) Balıklı Göl olduğu söylenir.

Hz. Ali ölüm döşeğinde gül istemiş ve bu gülleri kokladıktan sonra ruhunu teslim etmiştir. Bu yüzden gül sûfiliğin Bektâşilik mezhebinin en önemli sembollerinden birisidir. Ayrıca sûfilik geleneğinde topraktan dikenli dallarıyla yükselen gül, çiçeklerinin eşsiz güzelliğiyle Allah’a giden manevî yolun zorluğunu sembolize eder.

Mevlâna Celaleddin-i Rûmî eseri Mesnevî’de gülden çokça bahsetmiştir. “Gül Dünya’ya cennetin bahçıvanları tarafından ruhunu gözünü ve aklını güçlendirmek için gönderilmiştir.” der Mevlâna.

“Seyrimde bir şehre vardım
Gördüm sarayı güldür gül
Sultânımın tacı tahtı
Bağı duvarı güldür gül…”

İstanbul’un fatihi Sultan Mehmet bir portresinde gül koklarken resmedilmiştir. İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilen Ayasofya Kilisesi’nin her tarafını gül suyu ile yıkattığı söylenir.

Gülün medeniyetler açısından erişilebilmiş tarihçesi bu şekildedir. Gülün çeşitli alanlarda kullanımı da elde edilen tarihi verilere göre MÖ yaklaşık aynı tarihlere uzanmaktadır.

Öncelikle gül, damıtılmak suretiyle elde edilen gül yağı ve gül suyu şeklinde kullanılmıştır. İlk damıtma işlemi M.Ö 50’li yıllara denk gelen İskenderiye’nin simyacılarına ve M.S 9. yüzyılda Araplara  atfedilse de Hindistan dolaylarında MÖ 5000 yıllarına dayandığı düşünülen Indus Vadisi Uygarlığı’ ait kalıntılarda topraktan üretilmiş damıtma kaplarına rastlanmıştır. Bu yüzden gülün de bu uygarlıkta damıtılarak kullanıldığı düşünülmektedir.

Ve yine Mezopotamya’da bulunan MÖ 3500’lü yıllara ait kil tabletler ve damıtma kaplarına göre kokuları ekstre ederek kullanma sanatında uzman Asurlular ve Sümerler’in de gülü, uzmanı oldukları parfüm işinde kullandıkları düşünülür.
Damıtma demişken şunu da belirtmek gerekir ki; bugünkü kullandığımız şekliyle imbiği yani damıtıcıyı ilk olarak Muhammed İbn. Zekeriya El-Razî (854-925) tasvir etmiştir.
Ta Orta Çağ’dan günümüze gülün kullanım alanlarından biri de tıptır. Hâlâ da kullanılmaktadır.

Gülden üretilmiş gül suyu ve gül yağına eski İslam tıbbı metinlerinde oldukça sık rastlanır. 9. yüzyılda yaşamış El-Kındî mide, karaciğer, ağız ve boğaz rahatsızlıklarında, yanık ve yaralarda gül ürünleri kullanılmıştır. Yine aynı yüzyılda El-Dinaverî gül ürünlerini ateş düşürücü ve sakinleştirici olarak kullanmıştır. Aynı dönem bilginlerinden El-Razî gülün sarhoşluğu azaltıcı etkisinden bahsetmiştir.
Batılıların Avicenna’sı hekimlerin pîri İbn-i Sînâ ise gül kokusunun kalp ve beyin üzerindeki etkisinden bahseden ilk bilgindir. Bunun yanında eski dönem tabipleri gülün duyuları keskinleştirdiği, vücudu güçlendirdiği, cildi güzelleştirdiği ve göz hastalıklarına iyi geldiğinden söz etmişlerdir.

“Toprağı güldür taşı gül
Kurusu güldür yaşı gül
Has bahçesinin içinde
Servü çınarı güldür gül”


Günümüze ve ülkemize gelecek olursak; Türkiye’de en çok gül Isparta’da üretilmektedir. Bu yüzden Isparta gül ile özdeşleşmiştir. Türkiye gül yağı üreten iki büyük ülkeden biridir. Ülkemizde üretilen gül ürünleri kimya, kozmetik, gıda gibi alanlarda kullanılır. Bu ürünlerin ihracatıyla da ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır.

“Gül alırlar gül satarlar
Gülden terâzi tutarlar
Gülü gül ile tartarlar
Çarşı pazarı güldür gül”


Günümüzde yapılan araştırmalarda da gülün sağlık alanında çok çeşitli yararları olduğu saptanmıştır. Kalp rahatsızlıkları, hafıza kaybı tedavisi, alzheimer hastalığı, damar hastalıkları, epilepsi nöbetlerinin tedavisi, depresyon semptomlarının giderilmesi gibi birçok faydasından söz edilebilir.

Bunun yanında gül edebiyat alanında da geniş yer bulmuştur. Kırmızı gül sevgiyi, aşkı, muhabbeti, saygıyı, tutkuyu, cesareti, takdiri ve tebriği simgelediğinden, şiirlerde, şarkılarda çokça yer verilmesinin yanı sıra hediye olarak da en başta gelen tercihlerden olmuştur.

Görülen odur ki, hakkında sayfalarca yazı yazılsa az gidecek olan bu hoş, güzel ve özel çiçek bundan sonra da her şekilde hayatımızda olacak ve dünyamızı güzelleştirmeye devam edecektir.

(Şiir: Ümmi Sinan)
(Kaynak: Bilim Akademisi üyesi K. Hüsnü Can Başer’in araştırmalarından faydalanılmıştır.)Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayça erdura ayçaerdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur birgülyangınaslanoğlu Birgül Yangın Aslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz Deniz Kara Kavalcı denizkarakavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersinkartal ersin kartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güven adıgüzel güvenadıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırıkyazıistasyonu kırık yazı istasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale lale şeyda gülsoy laleşeydagülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmetyıldız mehmet yıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet muhammeterdevir Muhammet Erdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa nisaeser Nisa Eser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye saniyekısakürek Saniye Kısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur Uğur Karabürk uğurkarabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynep yolcu zeynepyolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz