SANATÇI VE EDEBİYATÇILARDAN ERMENİSTAN’IN SİVİLLERE KARŞI SÜRDÜRDÜĞÜ SALDIRILARA KARŞI İMZA KAMPANYASI

SANATÇI VE EDEBİYATÇILARDAN ERMENİSTAN’IN SİVİLLERE KARŞI SÜRDÜRDÜĞÜ SALDIRILARA KARŞI İMZA KAMPANYASI

Bir grup aydın, yazar ve sanatçı Azerbaycan halkına destek amaçlı bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasının çağrı metninde Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal eden Ermenistan’ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmektense Azerbaycan’a ait sivil yerleşim yerlerini vurması ve savaşla ilgisi olmayan bölgelere saldırması kınandı; dost ve kardeş Azerbaycan’a destek mesajı verildi.

Bir grup aydın, yazar ve sanatçı Azerbaycan halkına destek amaçlı bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasının çağrı metninde Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal eden Ermenistan’ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmektense Azerbaycan’a ait sivil yerleşim yerlerini vurması ve savaşla ilgisi olmayan bölgelere saldırması kınandı; dost ve kardeş Azerbaycan’a destek mesajı verildi.

Aralarında Veysel Çolak, Erkut Tokman, Bedri Baykam, Ercan Yılmaz, Bahtiyar Arslan, Cengizhan Orakçı gibi isimlerin de bulunduğu aydınların Ermenistan’ın sivillere karşı başlattığı saldırıları durdurması için katıldığı imza kampanyasının çağrı metni şöyle:

AZERBAYCAN HALKININ YANINDAYIZ

Biz, aşağıda imzası bulunan sanatçılar, son günlerde Azerbaycan’a şiddeti artarak devam eden saldırıları kınıyoruz. Gence, Barda ve diğer kentlere ateşkeş sırasında yapılan bu vahşi saldırılar; bire bir anlamda, masum ve sivil halkı hedef almaktadır. Fabrikalara, alışveriş merkezlerine, okullara, evlere atılan bombalar ve açılan ateşler, onlarca sivilin, kadının, çocuğun ve bebeğin canını almıştır. İnsanları uykularındayken bile rahat bırakmayan bu saldırıların sürekliliği insanlık dışı boyutlara ulaşmıştır. Bu saldırılar acilen durdurulmalıdır. Askerlerin büyüttükleri çatışmanın acısı, başka milletlerin sivil halklarından kasti hareketlerle çıkarılamaz. Dünya üstünde sınırları Azerbaycan’a ait olan Karabağ’ın varlığı yasal olarak tanınmıştır. Lakin, buna rağmen uluslararası hukuk ve kamuoyu hiçe sayılarak, buraya 30 yıldır sürekli suretle art niyetli saldırılar düzenlenmektedir. Üstelik, olanlara sessiz kalan devletler, sivil toplum örgütleri, sanatçılar, düşünürler de bulunmaktadır. Bu insanlık ayıbı ve körlük karşısında harekete geçen kimi duyarlı sanatçılar, ellerini vicdanlarına koyarak, Filistin’de, Kırım’da, Uygur Özerk Bölgesi’nde ve Arakan’da  olanlara da tepki göstermektedirler. Savaşın güçlü devleti, güçlü kültürü, baskın görüşü, yanlılığı olamaz; çıkartılırsa da sadece bir kıyıma dönüşür.

Bu anlamda, herkesi tüm işgallere ve saldırılara karşı ses çıkarmaya yüreklendirmek istiyoruz. Bunun için ulusal, uluslararası tüm güçlerin dürüstlükle ve hakkaniyetle, bir araya gelmeleri çağrısında bulunuyoruz. Uluslararası hukuk kurallarının ve yapılan anlaşmaların hiçe sayılmamasını talep ediyoruz.

Okuduğunuz metin, üstlerine düşen sorumluluk bilinciyle kimi sanatçıların tepkilerini göstermelerine olanak sağlamak adına yazılmıştır. Susmadan tavır almak, cesurca hareket edebilmek, göle maya çalmak misali bile olsa, önemli bir ilk adım, değerli bir fırsattır. Herkesin barış istediği, ama isteyenlerin bile kendilerine tam dürüst olamadıkları yerde, dünyanın kontrol mekanizmaları son hızla çalışmakta, büyük silah tüccarlarını besleyen ülkeler de avuçlarını hırsla ovuşturmaktadır.

Mutlak barışın imkânsız bir umut olduğunu bilsek de, gelişmelere sessiz kalmamak vicdani yükümlülüğümüzdür; Azerbaycan’da kundağında öldürülen bebeğe karşı içimizi karartan acının dışavurumudur. Sessiz kalamayız! Siz de sessiz kalmayınız!

Bütün işgaller, Ortadoğu’ya dair devreye sokulan planlar, bölgesel çatışmalar, terör karmaşası, etnik ayrışmalar altında, bu kirli güce boyun eğmeyeceğimizi bildiriyoruz. Toplumların toprak bütünlükleri, hukukun da üstünlüğü bağlamında önemlidir. Temenni edelim ki barış içinde şarkılar söyleyip şiirler okuyacağımız günler de gelsin.

Bugün yaşananlar bağlamında, bunun arkasında haksızca duran devletler  ve Birleşmiş Milletler’i işlerini yapmaya, kararlarını huzurdan yana koymaya davet ediyoruz. Azerbaycan’da sivil halkı hedef alan ve ortalığı kan deryasına çeviren saldırılarını da kınayarak, bunların bir an evvel durmasını istiyoruz.

Kamuoyuna çağrımızdır.

Bu metnin bağımsız olduğunun; hiçbir kurumu, kuruluşu, siyasi partiyi, derneği ve hareketi temsilen kaleme alınmadığının da altını çizmek isteriz.

Bedri Baykam (Ressam)

Ahmet Güvenç-(Gitar-Kurtalan Ekspres)

Volkan Sevig (Manager-Kurtalan Ekspres)

Bülent Güven (Klavye-Kurtalan Ekspres)

Cihangir Akkuzu (Davul-Kurtalan Ekspres)

Tolga Akyurt (Solist-Kurtalan Ekspres)

Cem Yalçınkaya (Gitar-Kurtalan Ekspres)

Özkan Rodi (Kurtalan Ekspres)

Alper Tonmaster (Kurtalan Ekspres)

Didem Balık (Opera İkizleri-sanatçı)

Sinem Balık (Opera İkizleri-sanatçı)

Adil Salih (Ressam)

Sema Ündeğer (Karikatür Sanatçısı-Türkiye Karikatürçüler Derneği üyesi)

Erkut Tokman (Şair-Açık Şiir Hareketi üyesi)

Neslihan Yalman (Şair-Açık Şiir Hareketi üyesi)

Yeşim Ağaoğlu (Şair, Sanatçı)

Gülseli İnal (Şair)

Mustafa Köz (Şair)

Özkan Mert (Şair)

Veysel Çolak (Şair)

Serdar Koçak (Şair)

Nisa Leyla (Şair)

Aslıhan Tüylüoğlu (Şair)

Sabri Kuşkonmaz (Şair, yazar)

Hilmi Haşal (Şair, Eliz Edebiyat Dergisi)

Malak Mustafa (Şair-Suriye-Ispanya)

Aynazik Adanova (Kırgız Sanatçı)

Fanis Ziyatov ( Şair-Kazan-Rusya)

Ahmet Yıldız (Yazar, Şair, Gerçek Edebiyat )

Prof. Dr. Ahmet Dağduran (Türk Halkları Medeniyeti Vakfı-Genel Başkanı)

Ümit Yaşar Işıkhan (Uluslarası Aktivist Sanatçılar Birliği)

Dr. Derya Akdemir(Araştırmacı Yazar)

Rasim Aşın (Yönetmen)

Fuat Çiftçi (Şair-Şiiri Özlüyorum Dergisi)

Onur Şahin (Şair)

Beytullah Kılıç (Şair)

Erol Özyiğit(Şair)

Koray Feyiz (Şair, yazar)

Ömür Özçetin (Şair)

Ercan Yılmaz (Şair)

Yunus Bekir Yurdakul (Şair)

Yavuz Bülent Bakiler (Şair)

Yücelay Sal (Şair)

Hasan Varol (Şair)

Neval Savak (Şair)

Erman Akçay (Graphic Art Sanatçısı, yazar)

Fatma Aras (Şair)

Muhammet Erdevir (Şair, Edebiyat Daima sitesi)

Fatih Akça (Şair)

Seçkin Zengin ( Yazar)

Fatma Aras (Şair)

Hüma Erk Görgülü (Yazar)

Seval Arslan (Şair, yazar)

Zübeyde Güllüce (Yazar)

İsmail Kılınç (Yazar)

Ersin Kartal (Şair)

Hatice Yıldırım (Yazar)

Fatih Kasva (Yazar)

Beyazıt Kahraman (Yazar)

Mahzun Doğan(Şair)

Eşref Karadağ (Yazar)

Nesrin Z. İnankul (Şair, yazar)

İlhan Soytürk (Yazar, şair)

İsmail Hakkı Erdoğmuş (Ses sanatçısı)

Özgür Bacaksız (Şair,yazar)

Belgin Çoban (Ses sanatçısı)

İsmail Hakkı Ersoy (Akademisyen)

Kaan Eminoğlu (Şair)

Çoşkun Şimşekli (Şair)

Aygün Eroğlu (Şair)

Murat Bulgak (Müzisyen, şarkıcı)

Harun Mutluay ( Yazar)

Esra Sağlık (Yazar,şair)

Ozan Baygın (Yazar)

Hülya Soyşekerci (Şair ,Yazar)

Ömer Mehmetoğlu (Yazar)

Muhsine Arda (Yazar,şair)

Elşen Büyükvend (İranlı sanatçı, yazar)

Mavisel Yener (Yazar)

Dilek Özkan (Şair)

Müslim Oğuz (Yazar)

Gülen Andak (Müzisyen)

Özgün Öztürk (Müzisyen)

Seda Topal (Müzisyen)

Banu Yücel (Müzisyen)

Cenk Cam (Müzisyen)

Yelda Kırçuval ( Sanatçı)

Ahu Bükülmez (Yazar)

Aykut Edinsel (Yazar)

Barış Yosunkaya (Yazar)

Melih Erdem (Şair)

Tuna Arman (Müzisyen)

Ahmet Muhsin Tüzer (Müzisyen)

Zafer Öztürk (Müzisyen)

Ozan Demiralp (Şarkıcı-Ses sanatçısı)

Orçun Sünear (Solist, müzisyen)

İmdat Avşar (Yazar,çevirmen)

Mustafa Yıldızdoğan (Sanatçı-Müzisyen)

Ali Kınık (Sanatçı-Müzisyen)

Ahmet Şafak (Santçı-Müzisyen)

Cengizhan Orakçı (Yazar,şair)

Bahtiyar Arslan(Yazar,şair)

Tayyip Atmaca(Yazar,şair)

Duran Tamer(Yazar,şair)

Betül Övünç(Yazar,şair)

Fazıl Ahmet Bahadır(Yazar,şair)

Süleyman Çoban(Yazar,şair)

Elife Ergan (yazar)

Fatih Erenler(Müzisyen-Öğretim görevlisi)

Bünyamin Aksungur(Ses sanatçısı)

Salih Doğan (Yazar)

Roza Kurban (Yazar)

Gülten Urallı (Sanatçı)

Teoman Oral (Sanatçı)

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayça erdura ayçaerdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur birgülyangınaslanoğlu Birgül Yangın Aslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz Deniz Kara Kavalcı denizkarakavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersinkartal ersin kartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güven adıgüzel güvenadıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırıkyazıistasyonu kırık yazı istasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale lale şeyda gülsoy laleşeydagülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmetyıldız mehmet yıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet muhammeterdevir Muhammet Erdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa nisaeser Nisa Eser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye saniyekısakürek Saniye Kısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur Uğur Karabürk uğurkarabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynep yolcu zeynepyolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz