Zeynep Yolcu | Ayça Erdura’yla Görsel Şiir Üzerine Söyleşi

Zeynep Yolcu | Ayça Erdura’yla Görsel Şiir Üzerine Söyleşi

Zeynep Yolcu, Ayça Erdura’yla “görsel şiir” üzerine söyleşti

Dil işçisi olduğunuzu sanatçı babanız Ersan Erdura’ya yazdığınız onlarca şarkı sözü ile gördük. Söz yazarlığına devam edecek misiniz?

Söz yazarlığı ilk göz ağrım. Devam etmek istiyorum. Çünkü 15-18 yaşlarımda odaklandığım bir konuydu. Melodi ile kelimeleri birleştirmek keyifli bir süreç zaten şiirlerimde hissedilen ritim buradan geliyor diyebilirim.

Şiir yolculuğuna adım atmaya nasıl karar verdiniz?

Babama yazdığım şarkı sözleri dışında şiir her zaman ilgi alanımdı. Hayat bazen sizi farklı yönlere götürebiliyor. Şiir yolculuğum Haydar Ergülen Hocam ile tanıştıktan sonra başladı.

Şiir etkinliklerinde yer aldınız, almaya da devam ediyorsunuz. Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi‘nde ‘Şiirin Seyri‘nin hem proje koordinatörlüğünü yaptınız hem de görsel şiirlerinizle sergiye katıldınız. Bizlere anlatır mısınız?

Şiirin Seyri Şiir Sergisi’ni düzenlemekteki amacımız şiiri okura yakınlaştırmak ve ilgiyi arttırmaktı. Şiirin, diğer disiplinler ile olan ilişkisini görsel çalışmalarla okura sunmaya hedefliyoruz. Sergimizin birincisi 2018 yılında mahalle teması ile gerçekleşti. Mart 2020 de yapılacak olan sergimiz pandemi salgını nedeniyle ertelendi. 2020 Temamız gün ve gece.

Siirin Seyri, Haydar Ergülen şiir atölyesinden arkadaşlarımızla oluşturduğumuz gönüllülük esasına dayalı bir platform demek daha doğru sanırım. Çünkü sergimizin açık olduğu süre boyunca ücretsiz etkinlikler, atölye çalışmaları, şiir panelleri ve şiir okumaları gerçekleştiriyoruz. Projemizde yer alan, emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Ayça Hanım projeler yürüttüğünüzü ayrıca sunuculuk yaptığınızı biliyoruz. Birebir yer aldığınız çalışmalar hangileridir?

Şiirin Seyri Şiir Sergisi 2018- Tema/ Mahalle *Kozyatağı Kültür Merkezi

Şiirin Seyri Şiir Sergisi 2020-Tema / Gün ve Gece *Kozyatağı Kültür Merkezi

2019-2020 Seyhan Livaneli Öykü Yarışması proje koordinatörlüğü, sunucusu *Caddebostan Kültür Merkezi

2019-2020 Sihir Şehir Akşamları- 15 günde bir Şiir Geceleri; Hilal Karahan, W.Bahadır Bayrıl, Ali Günvar anlatımıyla. *Kozyatağı Kültür Merkezi

2019-2020 Edebiyatist Günleri- Ayda bir gün; Edebiyatist dergi ve yayınevi yazarlarının söyleşi ve imza günleri *Kozyatağı Kültür Merkezi

2019 Feminİstanbul Uluslararası Kadın Şiiri Festivali *Kozyatağı Kültür Merkezi

2019-2020 Ünlü Yazarlar ile söyleşi, imza günleri *Kozyatağı Kültür Merkezi: Jale Sancak, Hakan Akdoğan

2020 8 Mart kadınlar günü şiir buluşması *Kozyatağı Kültür Merkez

Haydar Ergülen hakkınızda “Erdura’yı şiire bağlayan ipler çok ve çeşitli. Aynı zamanda eğlenceli de.” demiş. Ergülen’le ile tanışmanız nasıl oldu?

2016 yılında Yeşim Cimcöz Yazı Evi tarafından açılan şiir atölyesine katıldım. Hocamın tavrı, derin bilgisi, yüreklendirici sözleri sayesinde şiir yolculuğa dönüştü. Yazma disiplini ve çalışma etiğini hocamdan öğrendim.

Görsel şiire önem verdiğinizi biliyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri de Şiir Çarkı’dır. Bizlere farklı okuma seçeneği sunan şiirinizi anlatır mısınız?

Görsel şiir, deneysel şiir, katmanlı şiir ifadeleri kullanılıyor çoğunlukla. Şiir Çarkı bir mekanizma olarak ortaya çıktı. Birbiriyle ilişkili olacak ya da şiirde hiç yan yana gelmez dediğiniz kelimeleri buluşturarak ve okuru da içine alarak oluşturulan bir biçim diyebilirim.

Çarkı çevirerek bulduğunuz kelimeleri yan yana getirip kendi şiirinizi oluşturabiliyorsunuz. Çoklu okuma seçeneği veren şiirlerimden bazıları; Piramit, Kalbin Segâhı, Şiir İçinde Şiir, Kronik Şefkat, Zarf Zihin…

Günümüz edebiyat dergileri olan Edebiyatist, Veronika, Masa, Sadece Şiir, Papirüs de şiirlerinizi görebiliyoruz. Kimi şairlerin dergi vb. yayınlara zorluk çıkardığını biliyoruz. Sizden şiir isteyen her dergiye şiirinizi gönderir misiniz?

Edebiyat dergileri büyük emeklerle çıkarılıyor. Emek benim için kıymetlidir. Elimden geldiğince eserlerimle destek olmaya çalışıyorum. Haydar Hocama danışmadan dergiler ve yayınevleri konusunda harekete geçmiyorum.

Ayça Hanım atölye çalışmalarına katılıyorsunuz. Aslında “Ben oldum” diyerek kenara çekilmediğinizi gördük. Katıldığınız ve katılacağınız atölyeler hangileridir? Ne zaman bu işin mutfağı olan alanları bırakırsınız?

Haydar Ergülen şiir atölyesine devam ediyorum. Hakan Akdoğan ile Derin Okuma atölyesi, Jale Sancak ile öykü atölyesine katılıyorum. Ömrümün sonuna kadar öğrenmeye devam edeceğim.

Aylar önce Son Gemi’de yaptığınız bir söyleşide “O kadar çok ozanımız, aşığımız var ki bitmeyecek bir cevher her birimizin içinde var.” dediniz. Bunun üzerine yazın hayatında bol bol şiirlerini okuduğunuz şairleri bizlere söyler misiniz?

Yunus Emre, Ahmed Yesevi, Şeyh Galip, Feridüddin Attar, Asaf Halet Çelebi, Sohrab Sepehri, Atilla İlhan, Seyhan Erözçelik, Adonis, Gülten Akın, Tarık Günersel, Birhan Keskin, Turgut Uyar, Edip Cansever çok var daha inan.

İlk şiir kitabınız Zarf Zihin biz okuyucuları kapağı ile gülümsetti. Bizlere hazırlık çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Zarf Zihin kitabımın arkasında şiirin ilk çizilmiş halini bulabiliyorsunuz. Ham halini koymak istedim çünkü şiir işçiliğine önem veriyorum. Böylece okur süreci takip edebilir hale geliyor. El çiziminden sonra sürekli çalıştığım grafiker arkadaşımla uzun saatler harcayarak çizimi dijital olarak hazırlıyoruz. Bu çalışmadan sonra el ile maske haline getiriyoruz. Zarf Zihin ilk olarak Şiirin Seyri’nde sergilendi. Kitap kapağı yapma fikri daha sonra oluştu ve sayısız denemeler sonucunda uygulayabildik. Bu sürecin sonunda Seyhan Erözçelik İlk Kitap Şiir Ödülü’ne maket kitap halinde katıldım. Ve dosyam dikkate değer bulundu. 2020 yılında Edebiyatist Yayınevi tarafından yayımlandı.

Şiirlerinizde insanın dönüşümünü işlemişsiniz. Bunu Kül şiirinde de açıkça görüyoruz. Şiirleriniz hep yeni ‘benlik’ ile mi yazdınız?

Kendinden kendine olan yolculuğu anlatmak istedim. Yazarken yenilikleri şiirime katmayı deniyorum. Şiirimi her defasında yeniden inşa ediyorum dolayısıyla kendimi de. Bu yüzden sevgili Haydar Hocam şiir iplerimin çeşitli ve eğlenceli olduğunu söyleyerek bana güç verdi.

Zarf Zihin dünya için zor bir dönemde raflarda yerini aldı. İmza günleri doğal olarak iptal edildi. Heyecanınızı birebir okuyucu paylaşamadınız. Ne hissediyorsunuz?

Pandemi ile hepimiz farklı ilişki kurduk. Her ortam kendi şiirini ve ortamını yaratır diye düşünüyorum. Zarf Zihin kısa bir sürede ikinci baskıya girdi. Çok mutlu oldum. Heyecanım halen devam ediyor en kısa sürede Zarf Zihin okurlarıyla buluşmayı diliyorum. Sağlığımız yerinde olduktan sonra hepsi vakti gelince yapılabilir.

Dijital mecralar covid-19 salgınında daha yoğundu. Bugüne kadar birçok yayın ücretsiz okuyucu ile buluştu. Sizler de bu dönemde ortak şiirlerin yer aldığı e-kitap(pdf) de gördük. İlerleyen zamanda çalışmalarınızı hangi alanda sürdürmeyi düşünüyorsunuz?

Bu süreçte on-line olan birçok etkinliğe katıldım. Şairlerin bir şiir zinciri oluşturarak paylaştıkları şiirler toplanıp bir e-kitap yapıldı. Güzel bir dayanışma örneğiydi. Bunun yanısıra The Poet House yayınevinden ‘PAN’ isimli slowbook kitabım yayımlandı. Yine aynı yayınevinden Haydar Ergülen, Engin Turgut ve Haydar Ergülen şiir atölyesinden yirmi beş arkadaşlarımla şair ve çizer İsmail Sertaç Yılmaz’ın çizimleriyle ortak şiir kitabımız ‘Şşşt’ yayımlandı. Türk- İspanyol ortak çalışması olan şiir antolojisinde yer alacağım. Yüz yüze iletişimi seven biri olarak alışmaya çalışıyorum. Sanırım genç sanatçılar tarafından bu yol daha çok kullanılacak.

17. Bu hafta Pan ile okuyuculara tekrardan merhaba dediniz. The Poet House’dan sanatçı İsmail Sertaç Yılmaz’ın çizimleri ile çıktı. Pan için özel şiir mi yazdınız? Ayrıca sizin için her şiir çizim ile desteklenebilir mi?

The Poet House yayınevinin sahibi şair ve çizer arkadaşım İsmail Sertaç Yılmaz ile Şiirin Seyri 2020 sergisinde beraber çalıştık. Zaten aklımızda kitap fikri vardı. PAN şiirimi kendisiyle paylaşınca ikimizde çok heyecanlandık, slowbook yapmak üzere harekete geçtik. Bu çalışmamızda çizimlerle birleşen şiirin içinde dolaşabiliyor ve canlanmasına tanık oluyorsunuz. Butik bir iş olduğu için sınırlı sayıda koleksiyonerler için üretiliyor diyebiliriz.

Her şiir için genelleme yapmam mümkün değil ama dediğim gibi şiiri farklı disiplinlerle birleştirmeyi deniyorum ve benim görüşüme göre, keyif aldığım güzel işler ortaya çıkıyor.

Bu güzel sorular ve değerli zamanınız için teşekkür ederim. Sevgiyle…

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayça erdura ayçaerdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur birgülyangınaslanoğlu Birgül Yangın Aslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz Deniz Kara Kavalcı denizkarakavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersinkartal ersin kartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güven adıgüzel güvenadıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırıkyazıistasyonu kırık yazı istasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale lale şeyda gülsoy laleşeydagülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmetyıldız mehmet yıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet muhammeterdevir Muhammet Erdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa nisaeser Nisa Eser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye saniyekısakürek Saniye Kısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur Uğur Karabürk uğurkarabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynep yolcu zeynepyolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz