Birgül Yangın Aslanoğlu | Barış’ın Masalı

Birgül Yangın Aslanoğlu | Barış’ın Masalı

Birgül Yangın Aslanoğlu “Barış’ın Masalı” adlı yazısıyla Edebiyat Daima’da.

Birgül Yangın Aslanoğlu | Barış’ın Masalı

Anlat süper babaanne, ölümsüz aşkını, ne olur bir kere daha anlat!”, diye başladı mı torunlarım, kalbimde yaşattığım, adımı bir şarkısından aldığım, benim gibi herkesin gönül bahçesine seyahat etmiş Evliya Çelebi’yi anlatmaktan hiç usanmadım. Onlara bu masalı anlatırken, dilerseniz siz de kulak verin bana ve dinleyin şarkılarıyla kendi masalını yazdıran muhteşem kahramanı.

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, kuytu bir mahallede, aşı boyalı, ahşap bir evde, bir bebek dünyaya “Gözlerim kurşun gibi ağır ağır açıldı bu sabah/ Merhaba dünya/ Penceremdeki güvercin tahta, masa boş şişeler/ Can dostum Çomar merhaba/ Tatlı komşu, Ayşe Teyze, Emekli Salih Öğretmen/ Hepinize, hepinize merhaba/ Dostlar merhaba!” diyerek gelmiş. Abisine muhalefet olarak bebeğe bir isim verilmiş. Yıllar sonra bir gün, anneleri iki kardeşi alıp gezmeye çıkartmış; sokaklar bayraklarla süslenmiş bir bayram havası estirirken, iki kardeş şaşkınlıkla etrafı gözlemişler. (Sene 1945, İkinci Dünya Savaşı barışla noktalanmış.) Büyük çocuk, annesine sormuş:

“Anne bugün bayram mı?” Annesi:

“ Evet, Savaş, bugün bayram. Bugün Barış’ın bayramı.” Bunu duyan abi, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği bir zamanda doğduğu için kendisine verilen “Savaş” ismine lanet etmiş. Manço ailesi, savaşın içinde barışı özledikleri için çocuklarına “Barış” ismini vermişler. O an Savaş, kardeşi Barış’ı çok kıskanmış ve demiş ki:

“Barış, bana adını ver, sana bütün oyuncaklarımı vereyim.” Bunun üzerine kocaman gözlerini iyice açan Barış: “Cık!” demiş, Türkiye’de Barış ismini ilk kez alan bir çocuk olmanın gururuyla. O günden sonra Barış, ismine sahip çıkmış ve yaşamı boyunca bu ismi, varlığı ile yaşatmış. Öğrencilik yıllarında müzik ve coğrafya dersinden kalan Barış, yıllar sonra Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden olmuş. Modern Evliya Çelebi lakabını alacak kadar ülkesini ve dünyayı karış karış dolaşarak fethetmiş. “Barış isyan eyleme/ Yıllar akıp gidiyor.” türküsünü söyleye söyleye, insanlık vazifesini yapmaya başlamış. Çelebi Barış, dilinde türküleriyle, insanların gönül kapılarını aralamış. “Ben bu dünyaya şarkı söylemek için gelmedim, düşüncelerimi aktarmak için geldim.” diyerek ve “Ben tarihi değil, geleneği seviyorum; tarih ölür, gelenek yaşar.” düsturuyla, ayağına çekmiş sarı çizmelerini, uzatmış saçlarını derviş misali, takmış parmaklarına paha biçilmez değerde yüzüklerini; geçmişi gelecekte, geleceği geçmişte yaşatmak ve yaşamak sevdasına düşmüş. İnadına bir mücadeleye girmiş kendi kültüründen utananlara karşı. Pek çok insan, şalvarı atarken bir kenara, çizmeleriyle beraber şalvar giymiş, hiç utanmadan gocunmadan, gururla. Zürafanın düşkünü olup, beyaz giymemiş kış günü. Hastalanınca, nane, limon kabuğu kaynatmış. Bin derde devalarını, uzaklarda değil, yakınında aramış. “Darısı benim başıma” diyerek bol keseden aklını, ona buna dağıtmış,

Şarkılarıyla içimizden birilerini, Selahaddin Eyyubi’yi, dünyalar güzeli Kezban’ı zalım sultanı, komşu kızı Düriye’yi, halakızı Zehra’yı, yanık Osman’ı, Ali’yi, Veli’yi, Sakız Hanım’la Mahur Bey’i, Süleyman’ı, herkes gömlek giyerken ceket giyen Ahmet Bey’i, Binboğa’nın kızını, kızgın fırın Âdem’i, mercimek olan Havva kızını, sarı çizmeli Mehmet Ağa’yı, Gülpembe’yi kısacası bizi bize anlatmış durmuş. Az gitmiş, uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş, arkasına dönüp baktığında ne kadar çok yol aldığını görmüş.

“Dünya insanı” ödülünü boynunda taşıyan Şövalye Barış, “…gerici değil, gelenekçi, tutucu değil muhafazakâr, nakilci değil akılcı, batıcı değil batılı”, popçu değil Türk müziği sanatçısı olmuş. Memleketi ile özdeşleşmiş; özüyle, sözüyle, düşünüşüyle, yaşayışıyla, sazıyla Türk olmuş. 7’den 77’ye herkes, uzun saçlı, sarı çizmeli Barış’a kucak açmış. Gözlerinin içinde parlayan sevgi ışığını,  muhabbetle kabul etmişler. Özlemlerini, arzularını dile getiren bu adama gönüllerinin derinliklerinden gelen hitaplarda bulunmuşlar: “Çağdaş Türk Ozanı”, “Son Osmanlı”, “kültür elçisi”, “derviş”, “filozof”, “sosyolog”, “Türkolog”, “tarihçi”, “gözlemci”, “gazeteci”, “antikacı”, “türkücü”, “Türk Rock Müziği’nin duayeni”, “bestekâr”, “seyyah”,” müzik adamı”, “Köroğlu”, “Yunus Emre”, “Dede Korkut”, “şövalye”, “uzun saçlı dev adam”, “Türkiye sentezi”, “çocukların öğretmeni ve Barış Abisi”, “sanatçı”, “sarı çizmeli cumhurbaşkanı” gibi pek çok sıfatı, sevenleri ona layık görmüş.

Barış Çelebi, çok uzaklardaki çekik gözlü, küçük boylu, çalışkan insanları yaklaştırmış milletine. Barış’ın estirdiği rüzgâr, tüm dünyayı etkisi altına almış. Japon cumhurbaşkanına, Türk bayrağını sallatmış coşkuyla. Fransız televizyon kanalına çıkınca, Türkleri barbar olarak niteleyen televizyon programcısına, “anahtar” şarkısındaki şifrelerle “ Biz Türkler, ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilim adamalarımızın fotoğraflarını bastık. Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!”diyecek kadar hazır cevap ve cesur biri olmuş. Ülkesini, dünyaya, dünyayı ülkemize taşımış modern Evliya Çelebi.

Sütünü içen, ıspanağını yiyen, dişlerini fırçalayan, arabanın arka koltuğunda oturan ve bir milletin geleceği olan çocukları ciddiye almış. Onlara, “Adam Olacak Çocuk” gözüyle yaklaşmış. İkinci baharını yaşayanlara, kahvaltı sofrasında gençliklerini ikram etmiş.

“Dünyada öğrenilmesi gereken ilk dil, tatlı dildir.”diyen Barış, bu dili hayatı boyunca kullanmış. Dünya vazifesini, şarkılarındaki mesajlarıyla, insan ilişkileriyle ve örnek yaşamıyla yerine getirmiş. Kemençeyi, sazı, udu, kanunu; gitarla, saksafonla, piyano ile barıştırmış, kardeş yapmış onları müziğinde. Sözleriyle birlikte müziğiyle de buram buram Barış Manço ve Anadolu kokmuş.

Ailesi, yıllar önce telli duvaklı kendisine koşan, can yoldaşı Lale Manço, oğulları Doğukan Hazar ve Batıkan Zorbey, pamuk elli ninesi, gül yanaklı anası, pembe beyaz bacısıyla sınırlı kalmamış. Onun zeytin dalı uzatan ellerini, tutan milyonlarca insan, Manço ailesinin fertleri olmuş.

Sevenlerine, üzüntülerini, rahatsızlıklarını aksettirmeyen Barış’ın, ömrünün son baharında olduğunu, kendisinden başka kimse fark edememiş. Hayatının her anının, hakkını vererek yaşayan adam, “Yaz dostum boşa geçen ömre yaşam denir mi?” diyerek, elli altı yıllık bir ömre, sığdırmak istediklerinin yarısını bile sığdıramamış. Topraktan gelen insanın, yine toprağa gideceğini, dünyanın hancı, insanoğlunun garip yolcu olduğunu, Allah’a bir can borcumuzun olduğunu, baki kalan bu kubbede hoş bir seda olduğumuzu, şarkılarında söylerken; Barış’ın yolunun hiç bitmeyeceğini düşünmüş insanlar. “ Hayatta planlanmayan tek şey ölümdür.” dese de kendisi, gerçek sevgilinin yanına gidişini bile hazırlamış. “Bir canım var vereceğim, maldan öte maldan ziyade” diyerek son seyahatine çıkmış Evliya Çelebi. Beğendiği bir yermiş ki bir daha da geri dönmemiş. Giderken de “Merhaba” ile başlayan ve hala bitiremediği bir yarım şarkısını, kendisini dinleyenlere bırakmış. “Tahta masam devrilmiş,/ Can dostum derin uykuda,/ Tatlı komşu, Ayşe Teyze, Emekli Salih Öğretmen/Hepinize, hepinize elveda,/Dostlar elveda,/ Gözlerim, kurşun gibi, ağır ağır kapandı bu gece,/Dostlar elveda!”

Türkiye’nin sentezi, Barış Manço’nun cenazesine katılanlar, anlamışlar ki insanları bir araya getiren, ayrım yapmayan tek şey “Barış” imiş. Rahmet yağan göklere, cenazesinde ıslanan dostlarına, o, “Barış yolun sonunda, yürü demek boşuna, hayat dönüyor dostlar, ben dönmüşüm çok mu?” diyerek ölümünün doğallığını dile getirmiş. Onsuz yaşamaya alışamayanlar, ayrılığın acısına dayanamayanlar çok olmuş. Her geçen gün içlerinin daha çok acıdığını, bir şeylerin eksikliğini hissetmişler. Onun “Bir insan, isminin anılmadığı gün ölür.”sözünü unutturmamak için mücadele etmişler. “Kara sevda” dediklerinin Barış’a olan sevgi olduğunu anlamışlar. “Uçsuz bucaksız bir yolda, yürüyorum tek başıma/ Herkes hakkını helal etsin/ Kalmasın tek bir lokma.” şarkısıyla helallik isteyen Manço’ya, sevenleri, helal etmiş haklarını.

Şehrazat’tan dinlediğiniz Barış’ın masalı burada sona eriyor. Gökten, maalesef üç elma düşmüyor. Bizler, bu dünyada onun kerevetine çıkarken, Barış’ın öbür dünyada muradına ermesi temennisiyle…

Mekânın cennet olsun, kendi masalını şarkılarıyla anlatan adam.

Şehrazat’tan düşen gül pembe bir yaprak

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayça erdura ayçaerdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur birgülyangınaslanoğlu Birgül Yangın Aslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz Deniz Kara Kavalcı denizkarakavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersinkartal ersin kartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güven adıgüzel güvenadıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırıkyazıistasyonu kırık yazı istasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale lale şeyda gülsoy laleşeydagülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmetyıldız mehmet yıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet muhammeterdevir Muhammet Erdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa nisaeser Nisa Eser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye saniyekısakürek Saniye Kısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur Uğur Karabürk uğurkarabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynep yolcu zeynepyolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz