İsmail Kılınç | Sözcüklerle Söyleşi

İsmail Kılınç | Sözcüklerle Söyleşi

İsmail Kılınç “Sözcüklerle Söyleşi” adlı denemesiyle Edebiyat Daima’da.

İsmail Kılınç | Sözcüklerle Söyleşi

Ne zamandır aklımda, şu sözcükleri çaya çağırmak lazım diyordum. Kısmet bugüneymiş. Yahu, sözcük çaya çağrılır mı demeyin! Şimdi Sözcüklerin muhabbeti size o kadar güzel gelecek ki, siz de sözcüklerin müptelaları olup çıkacaksınız. Nitekim seçtiğim sözcükler, öyle etimolojik özellikleriyle falan olmayacak karşınızda. Tam anlamıyla bir temâşa edeceğiz. Bazen hüzün, bazen sevinç, biraz korku, biraz heyecan… Reklamları bitirdiysek başlayalım…

Kapıyı ilk çalan “Aşk” oldu. Geçti başköşeye oturdu. Daha çay demini almadan, buluşma vakti gelmeden, evin bir elemanıymış gibi ve hatta sanki her şeyin ve hepimizin sahibiymiş gibi kuruldu koltuğa. “Aşk” dediysek öyle çok konuşan, yol gösteren, üstat edâlı birini beklemeyin! Mesela uzun süre pencereden dışarıya baktı. Gülümsedi. Bazen gözleri doldu. Bir insan yaşam örgüsünde hangi duyguları tadarsa hepsini yaşadı ve yaşattı. Konuşmadık. Konuşmaya gerek kalmadı. Eline bir defter almış ve kendisine yazılan şiirleri kaydetmiş. Uzattı bana. Öyle herkesin her şiirini de almamış. Defter “Gel gör beni aşk neyledi!” ile başlıyor. Yunuslar, Fuzûlîler, Bâkîler, Nedimler, Karacaoğlanlar, Dıranaslar, Karakoçlar… Bir çırpıda görebildiklerim. Okuyayım belki yorumlar dedim. “Aşk imiş her ne var âlemde” dedim, misafirimizin böbürlenesi tuttu. Derin bir nefes alıp kafasını kaldırması vardı ki, sanarsınız Yaradan’ın sağ kolu… Hızlıca çevirdim, Şu dedim, Karacaoğlan’ı “gördüğü güzele âşık olan” bir çapkına çeviren hakikaten sen misin? Gözüyle bir sayfa daha çevirmemi işaret etti. Karacaoğlan’ın tek dörtlüğünü yazmış:

“Bir yiğit de bir güzeli severse 
Emrettiği yere hemen gitmeli 
Ardına düşmeyle güzel sevilmez
Güzelleri koşup koşup bulmalı”

“Eeee?” dedim! Gülümsedi. Konu değiştireyim dedim, Yunus’tan söz açacaktım. Susturdu. Bu susturmasını anladım sanki. Bu, “haddin değil” susturmasıydı. Hani bazı arkadaşlar vardır. Bazı uzmanlık alanları vardır. Siz o alanla ilgili konuşacak olsanız, küçümseyici gözlerle sizi süzer. Anlık olarak onu yaşadım. O yüzden Sezai Karakoç’un “Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine” şiirine de değinmeden geçtim. Paparayı yemek var sonuçta. Ama bir mısra buldum. Dedim ki, bu sefer konuştururum onu. “Lambada titreyen alev üşüyor”sa sebebi sen misin, dedim. Hüzünlendi. Gözleri doldu. O hüzne gark olurken kapı çaldı.

“Gönül” Efendi teşrif ettiler. Hoş geldin, dedim. Elini kalbine koydu, hoş bulduk dedi. Şikâyetlendim. Yahu bu “aşk” geldi geleli konuşmuyor, sen anlar mısın bunu dilinden, dedim. Ben olmadan o konuşmaz, dedi. Öyle ya, gönül tezgâhında dile gelmiş bir kordur aşk… Benimkisi utanılası bir cahillik… Ben çay doldurmaya giderken bunlar muhabbete koyuldular. Bu arada ikisi bir olunca mıdır nedir, odanın samimi dokusuyla beraber sıcaklığı da arttı. Muhabbete koyuldular dediysem öyle benim anlayacağım lisandan konuşmuyorlardı. Sanki aralarında hiçbir medeniyetin konuşmadığı/konuşamadığı bir lisan vardı. En azından “Gönül” Efendi’den birkaç güzel cümle alırım diye bir soru sorayım dedim. Türkçemizde en çok senin üzerine deyim varmış. Bu kadar popüler olmanın sebebi nedir? Kısa ve öz bir cevap verdi: “Ben hepinizin olabildikleri ile olamadıklarının ana kaynağıyım. Âşık olursunuz ‘gönül yangını’ dersiniz; dostu/ahbabı incitirsiniz, ‘gönül kır’mış olursunuz; küser, tavır alırsınız, ‘gönül koy’muş olursunuz. Sonra barışmaya uğraşır, ‘gönül al’mış olursunuz. Beni bulamadığınız tek bir mekân veya zaman dilimi yoktur. Beni yaratan, sizin teraziniz olarak yarattı. Bu yüzden benim olduğum yerde umut vardır. Ve yine bu yüzden ‘gönlünüz ferah ol’sun!”. Bu arada “Aşk” ile “Gönül” bu cümleler bitince bakışıp gülümsediler ve çaylarını bir dikişte bitirdiler. En azından belli bir minvalde muhabbete gark olmaya başlamıştık. Bunun arkası gelir diye düşündüm. Peki, dedim, seni nazal n ( ñ) ile söyleyene kızıyor musun? Yine net bir cevap verdi: “Benim adım Anadolu irfanının dilinde hangi şekle bürünürse bürünsün. İfade ettikleri değişmeyen bir mahiyete sahiptir. Kızıp kızmadığımı sana şununla ifade edeyim. Ben en çok Neşet Ertaş’ın türkülerini severim.” Bu sözü üzerine hemen mırıldanmaya başladım:

“Gönül dağı yağmur boran olunca
Akar canözüme sel gizli gizli…
Bir tenhada can cananı bulunca
Sinemi yaralar, dil gizli gizli…”

Bir tını sesi duydu ya, hemen kapıyı çalıverdi. Kim diyeceksiniz. Kapıya gelen misafirimiz “Türkü”ydü. Elinden sazı hiç eksik olmaz kendisinin. Hoş-beş derken içerdeki muhabbetin hepten koyulaşması, içimi ferahlattı. İlk gelen misafirin ağırlığı beni panikletmişti çünkü. Lafa daldım, herkesin mutlaka sevdiği bir türkü vardır, dedim. En sevilen türküler neler diye sordum. “Benim referanslarım kuvvetlidir. O yüzden her türkü herkese az veya çok bir şey anlatır.”dedi. Referanslarını sorunca, alaycı bir cevap verdi. “İkisi de burada.” dedi. Sonra sazı aldı eline ve başladı:

“Bir gönüle aşk girince hey can hey can
Ateşte yanmışa benzer hey can hey can
Bir de hasretlik olunca
Yanmış tutuşmuşa benzer
Hey can hey can hey…”

Tam “Türkü”nün ezgisine kaptırmışım kendimi, bir misafir daha çaldı kapıyı. Gelen çok muhterem “Fikir” Bey’di. Türkü sustu. Herkes onun konuşmasını, bir şeyler anlatmasını bekliyordu. Selamlaşmadan sonra bir sessizlik oldu odada. Aslında “Fikir” ile “Aşk” birbirini sevmez diye düşünmüştüm. Ama “Fikir” ondan “Üstât, müsaaden olursa…” diye izin aldı. “Aşk”, başıyla onayladı. Gene yüzünde tatlı bir gülümseme vardı. “Fikir” bir başladı, siyasetten ekonomiye, spordan sağlığa, eğitimden kültüre abartısız bir saat konuştu. İşin garibi diğer misafirler hiç bıkmadı. Hatta arada bir “Fikir”in eleştirdiklerine paralel taşlamalar çalındı. Tüm bu curcunanın sonunda “Fikir” Bey bana dönüp “Tefekkür olmadan tebessüm olmuyor.” dedi. Sonra odadaki kitaplıktan kitaplar seçip yorumlamaya başladı.

Kapıyı açık bırakmışım, “Hüzün” girdi içeriye. Destursuz girince tüm misafirlerin suratı düştü tabi. “Fikir” Bey, onun girişiyle filizlenen kasveti bir alıntıyla özetledi. “Hüzün” de bizden tabi, hoş gelmiş, sefa gelmiş… Ne demiş Haşim, ‘Melâli anlamayan nesle, aşina değiliz.’” Yeri ve zamanı geldiğinde “Fikir” Bey, lafı cuk diye oturturdu zaten.

Gelmesi gecikince “Mutluluk”u telefonla aradım. “Biraz işim çıktı, mümkün olursa beş dakika uğrarım.” dedi. Hep böyle savsaklar zaten beni. “Töre”yi aradım, yanına “Kültür” ve “Tarih”i almış, sokaklarda eylem yapıyormuş. Başka zaman söz, dedi. Sözünü tutar biliyorum.

Sözcükler teker teker kalkmaya başladılar. Hepsine minnet duygularımı bildirdim.  “Türkü”yü bir kafede toplanan Suna, Leyla, Mihriban ve Zahide aramış. İlk kalkan o oldu zaten. “Fikir” Bey bir kitabımı ödünç aldı. Umarım, getirir. Ne yalan söyleyeyim, ödünç kitap alanı da vereni de sevmem. “Aşk”, “Gönül”de kalacakmış, beraber çıktılar. Ha bu arada, en son gelen hep en son kalkar. Ne çay bitti, ne “Hüzün” gitti. Kaldık mı baş başa… Misafir de kovulmaz ki… Ya yatıya kalırsa!

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos

Etiketler

abbas marufi abdullah çakır abdulmelekiyan acabay adıgüzel afili ceket ah kusan zaman ahmedidai ahmet doğru ahmet menteş ahmet sarı ak akdeniz akif akifdut akşam sayıklaması albertcamus Ali Lidar Ali Necip Erdoğan alperbilgili anadan üryan bir yalnızlık anka kuşuna zümrüt Anlamayan BeniAdeme Gazel Anıl Cihan ardında yiten ben değilim Armağan Can arzu Arzu Alkan Ateş Arzu Tanrıverdi arzuözdemir aslan aslanoğlu Aslı Hilal Menteş ata atakaya aydın aydınakdeniz aygüner ayhan ayhan akdeniz ayten güler aytmatov ayça erdura ayçaerdura ayşenur kaya aydoğan ayşe şafak kanca aziz nayır açıkgöz aşk diye diye aşk hak aşk incinirse aşkmektubu aşk örtüyor gövdeni babek zamani bahaeddinözkişi bahar ayaklanmaları baltadergisi balçık baris barış barışerdoğan Barış Erdoğan barışmanço batı rüzgarları bayrıl bazı evlerin kış hali başağın diyalektiği başkalarını da düşün begüm şahbudak bekleyiş beni bir baharın göğsünde uyut ben olsaydım benzeşmek berna bernakarakaya beyazgemi beyzaege beyza yazıcıoğlu bijennecdi bir fincan kahvenin kahvenin çayın bardağın Birgül birgültemur birgülyangınaslanoğlu Birgül Yangın Aslanoğlu bir varlık masalı bir zamanlar bir çift yumru biter buralarda güneşin matemi bitişin mevsimleri Bit Pazarında Tarih Dersine Cevaben boyalı duvar Buket Uçar bulutun gözyaşı burak çelik burhan burhanaslan burhantuncay Burçin Laçin Altay buz çiçekleri büşra büşraünal camus canan çelik celladıma ceviri CeyCeyBey clemence damla nur akkirpi dağlardaki ter dedi-dedim defter deneme deniz Deniz Kara Kavalcı denizkarakavalcı dert dikimevi dervişzaim deryagündoğdu devrim horlu divan Dostoyevski doğa doğanay dulda dursunalisazkaya duvar Duyuru Duyurular Dönüşüm düğme ilikliği eda tosun Edebiyat Daima elem erk elif burcu özkan elifyavaş elimden tutabilse sesin ellerimde on dokuz yara elçin sevgi suçin emel Emel Bulut emel canpolat emelkoşar emel koşar emine gündüz menteş enver ercan enver sadri begit Enver Sadri Begit | İvo Bu Şairlik Telaşı Mı? eraysarıçam eray sarıçam ercan ercankesal ercanköksal ercan sağlam erdevir erdoğan Erguvan erguvan rengi yalanlar ergülen erhan erhankaraoğlan Erhan Çamurcu erkut tokman erkuttokman erman şahin ersin ersinkartal ersin kartal ersin taşdemir ertuğrul çoban erva erva zülal ünsal esingülez eskiliman esrakaraca esra karaca Ethem Baran evde kalmış zencefil eylül eşyalar fahriayhan faikmuharrem farsca fateme mahmudi Fatmasümer ferfiçkin kayboldu feritsürmeli fermuar ferruhzâd feyz kariha fuat fuatoskay fulya eyilik fuzuli füruğ füruğferruhzâd galip Galip ÇAğ galipçağ gamzekoç gece fısıltısı gecenintılsımı gece rahminde cenin gerus gerus abdulmelekiyan gezi yazısı gittin bana giz Gökhan Yılmaz gölgemdeki ağrılar gönül gönülyonar gösteri toplumu gözlerin afrika Gülden Çevik gülle güllüce gülsoy gülözen gülşah gülşahak gülşen gün bozumu Güngör gürhangürses güven güven adıgüzel güvenadıgüzel güven fatsa güvenini kırdım bir kere güzel yazı defteri güğüm Haber Haberler Hakan Sarıpolat Hakan Temiz Hakan Uslu hale alkay halil cengiz halil ibrahim emecen hande handeiçeliadabay hasan ali toptaş hasan temiz hasrettir azerbaycan hasta hatice hatice kübra öktem Hatice Tarkan Doğanay haticetarkandoğanay haticeyıldırım Hatice Yıldırım hayalet orkide haydar haydar ergülen heba herşeyibitirmeyidüşünüyorum hilal fırat hiç ihtimal Hûşeng İbtihac hüseyin hüseyin aygüner hüseyin sönmezler hırsız Iainreid ihtiyar banklar ihtiyardünya ilhan kemal ilyas alevi inceleme insan insannedir? intihar ilanları ismail ismailkılınç iz içeli jose saramago Kafka kalabalıkyalnızlıklar kalender kara kalkan kamyon kara karabürk karakaya karakoyun karanlığa tapanlar karaoğlan kartal karınca incitmez altur balyanın tuhaf intikam planı kavalcı kavşakta çevirme var kaya Kazuo Ishiguro kederbuselik kehribar kelebek ve kukla Kemal Özer Şiir Ödülü kimsesizliğe kiralık ışık hikayesi Kitap Kitaplık kitaplıktan Kitaplık Önü Klaros Yayınları kleopatra knut odegard kol düğmeleri korona koyu sersemlik kozan koşar kravat kronik satırlar kum kumdan keder kusey tangüler köpek kalbi köpeğin olayım hayat kürşat kürşatyozcu Küçürek Öykü kılınç kırmızı şiir kırıkyazıistasyonu kırık yazı istasyonu kısakürek kız kulesi boğaz ve aşk kızıltoprak kızılırmak Lale lale şeyda gülsoy laleşeydagülsoy latice bir mektup yaz bu gece leyla lord alfrad tennyson Louise Glück madak mahmud derviş mahrumiyet makyaj marazlı tren marktwain masal masiva mavi dünyanın insanları mayo mayıs mağara mehmet mehmet açıkgöz mehmetberkyaltırık mehmetyıldız mehmet yıldız mehmet çağan azizoğlu mehtapnas mektup melek melekler intihar etti melektemur merhametsizmerhamet merveyıldız meryem akyıldız metinsavaş meviza mevlüt şener mevsim etkisinden arındırılmış insan manzaraları Mihail Bulgakov muhamedburaktunay muhameterdevir muhammed münzevi muhammet muhammeterdevir Muhammet Erdevir muhsin hafız çakıroğlu murat muratalan murat erdi salık muratgöğekin Murathan Mungan murat serdar çakıroğlu Murat Soyak mustafa ersin taşdemir mustafaeverdi Mustafa Soyuer mustafa torun müjgan münevversaral Naile Dire n apartmanı nar Nasrin Zabeti Miandoab Ncip Fazıl necatibey nehirlerim uzağa nesrin Nesrin Çoruh nesrinçoruh nilgün marmara nisa nisaeser Nisa Eser nisaleyla nota notaya nuritarkan okan alay okanlay olanlar olga tokarczuk orhantepebaş oskay osman osmanyücel ozanöztepe Oğuz Ertürk pekmez PerverNakçi Peyami Safa prelüt qadiri radikal şıkların sayımı rahmikızıltoprak rana Recep Kayalı Reşit reşitgüngörkalkan Romen Edebiyatı röportaj rüzgarın yolculuğu rıdvan yıldız sabah yağmuru sacettin ince saklambaç salıncak sama sama qadiri saniye saniyekısakürek Saniye Kısakürek sarmaşık sağlam seheraçıkgöz seher yerlikaya selcan ece selinöyküata semanur semanurulu semra orhan şirip seni seviyorum Serap Yalçın Pamuk serbülent kaya serdar servan erdinç ses seval seval karakoyun sevda sevdamın şehri sevdasezergülle Sevda Sezer Gülle Sevinç Çokum Seydali Önal seyit mehdi musevi sezer sibel sibelmayo siir sinema Sipariş sokakta sorgu sorgu (I) sorgu (II) Suat Derviş suna suna kızılırmak sungurlar suzan yörük sylvia sönmezler söylemek mümkün söylence söyleşi söyleşi ve soruşturmalar süheyla poyraz sızı Tahsin Yücel Tamer Sağcan taner sezgin Tanpınar tanık tarkan tatlı bir telaş tekerleme temur thomas hardy tilki öpüşmesi topraktan öte tubagevrek tuncer turgay tuğba Tuğba Keskin tuğbaönce tuğçe tuğçekozan türk zerrintürk ulu umut bazen uğrar evimize uykular gazeli uzunca şiir uğur Uğur Karabürk uğurkarabürk vahap eren vakitlerden körpencere veda vuslat w.bahadır w.bahadırbayrıl Where Is/Where Are Denklemi yabancı yakamoz yalnızlar rıhtımı Yalnızız yangın yaren eryıldız yasin yasinkum Yayın İlkelerimiz yaz ve gül yiğit ergün yok yolcu yonar YouTube yozcu yunan suları yunus Yunus Çinçin yunusçinçin Yusuf Araf yusuf aydın yuva yörük yücel yürekincisi yıldırım yıldız zamanla/ma zambak ve köpük zeliha aypek zemir zerrin zeynep zeynepkasap zeyneppınarbaşı zeyneprana zeynep yeşilbaş yardımcı zeynep yolcu zeynepyolcu zifiri karanlık zübeyde zübeydegüllüce zülal Çile Çok Yapraklı İlişkiler Öykü çakıroğlu çağ çeviri çeviri şiir çevrobil çinçin çirkin filler çoklu yüz döngüsü çoruh ölüm sebebi ölüm ve kuşlar önce öykü özdemir özkan özkan kaya özlemek dündendir ünal ünsal ürperti İbrahim Halil Çelik İmtihan İnceleme İsmail Kılınç İthaki ıd est ıp labirenti ıslık kesiği ışık ışıklı pencere ışıksungurlar ışıl ışılmadakkaya Şener Öktem şarkı şehrazat şener beyter şenol alçınkaya şeyda şiir şiire dönüşen anne şiirülke şir şirin söz