İLHAN KEMAL’İN TOPLU ŞİİRLERİ “ÇAVLAN SÖZLER” ADIYLA OKURLA BULUŞTU

İLHAN KEMAL’İN TOPLU ŞİİRLERİ “ÇAVLAN SÖZLER” ADIYLA OKURLA BULUŞTU

İlhan Kemal’in toplu şiirleri, “Çavlan Sözler” adıyla okurla buluştu. Klaros Yayınlarınca 2020’nin Kasım ayında yayımlanan kitapta İlhan Kemal’in uzun yıllara dayanan şiir çalışmalarının toplu bir dökümünü görmek mümkün.

İLHAN KEMAL’İN TOPLU ŞİİRLERİ “ÇAVLAN SÖZLER” ADIYLA OKURLA BULUŞTU

İlhan Kemal’in toplu şiirleri, “Çavlan Sözler” adıyla okurla buluştu. Klaros Yayınlarınca 2020’nin Kasım ayında yayımlanan kitapta İlhan Kemal’in uzun yıllara dayanan şiir çalışmalarının toplu bir dökümünü görmek mümkün. Sinan Bakır tarafından yazılan arka kapak yazısıysa şöyle:

“Kişiliği şiirle yoğrulmuş gerçek bir şairdir İlhan Kemal. Suskun hâli şiire dâhildir.

2000 sonrası şiirin sayılı birkaç şairinden biri olduğunu düşündüğüm İlhan Kemal, yerleşik şiir ortamının dışına çıkan özgün bir tarzın yaratıcısı ve geliştiricisidir.

İnsan ve doğa odaklı şiirini dil ve biçem işçiliğiyle yoğuran şair yerel iklimin imkânlarını evrensel bir duyarlığa ulaşmada kullanır. Bunda da başarı sağladığı muhakkaktır. Şair, konuştuğu dili çoğaltan ve ona edebî bir çeşni katan kişidir. Tematik genişleme ve insan doğasına sızma ancak yeni bir dil, söz dağarcığı üzerinden mümkün olur.

İlhan Kemal’in imgeleminin kaynağı Çukurova’nın iklimi, doğası, insanı ve dilidir. Çukurova toprağı ne kadar doğal ve bereketliyse İlhan Kemal’in şiir dili de o kadar doğal ve zengindir. İlhan Kemal, yaşanmışlığı olan konuşma dilini içtenliği kaybetmeden şiir diline dönüştürmüştür. Sanırım şiir dilinin ilk belirgin özelliği budur: içtenlik. Bu yüzden onda ne dil ne insan ne doğa ne de duygu ve düşünce yapay kalır. Her şeyin canlı olduğu ve kendini yenileyen bir mekânizma içinden konuştuğu şiirlere imza atan İlhan Kemal, Çukurova insanın dilini estetize etmeyi başarmıştır.

Genel anlamda sözcük şairidir İlhan Kemal. Onda sözcükler imge değeriyle var olur, şiirsel yük sözcüklere dağılmıştır. Sözcüklerin yüzyıllardan bugüne gelen duygu değerini koruması ise onu duygu şairi yapmaz. Burada ana kaygı yaşanılan coğrafyanın duygusal yükünü de şiirlere yansıtmaktır. Sevgiyi, aşkı, barışı, kardeşliği, paylaşmayı, daha yaşanır bir dünyayı haykırıyor sözcükleri. Çukurova insanın hüznü, çalışkanlığı, mertliği, vakur duruşu, temiz doğası, azı çok kılan sabrı, aşka olan inancı ve umudu var imgeleminde. İnsanla ilişkili durumları yakalama, yansıtma çabasında olan sözcükleri yerel dünyanın evrensel değerlerini yüklenerek yitik duyguları gün yüzüne çıkarıyor.

Haydar Ergülen estetiğinde önemli açılımlar kazanan ve Türk şiirinin en özgün imgelerinden birine dönüşen “nar” üzerinden dünyaya göz atmayı biliyor İlhan Kemal. “Nar”da saklı duran duyguların, değerlerin, çoğulluğun, daha doğru bir ifadeyle bozulmamışlığın peşine düşüyor. Ölümü değil, yaşamı seçiyor, yaşamın kutsallığını aşkla duyuruyor. Aşkın ve yaşamın kalbi İlhan Kemal’in sözcüklerinde atıyor…”

İlhan Kemal Kimdir?


İlhan Kemal,13 Eylül 1968 Adana doğumlu. Şiir, inceleme, deneme, söyleşi ve şiire dair kuramsal yazılarıyla Adalya, Akatalpa, Amanos Edebiyat, Bahçe, Çayyolu, Babylon Şiir Kenti, Budala, Dize, Ecinniler, Eliz, Etken, Hayal, Heves, İmgelem Çocukları, Kavram Karmaşa, Kurşunkalem, Kum, Kıyıdili, Lül Sanat, Mazruf, Mühür, Mortaka, Nordik, Patika, Papirüs, Sadece Şiir, Sanat ve Hayat, Söylem, Sincan İstasyonu, Şiiri Özlüyorum, Şiirsaati, Ücra, Varlık, Yeniyazı ve Yom Sanat gibi birçok ulusal – yerel edebiyat dergisi, fanzin ve şiir antolojilerinde yer aldı. Ayrıca, şiirleri İngilizce’ye çevrilerek 2015 Yılında Kanada’da yayımlanan Destine Literare adlı seçki, 2016 Yılında Taiwan’da yayımlanan World Antholog of Poetry – Dünya Şiir Antolojisi’nde, 2017 yılında İngilizce olarak İtalya’da yayımlanan, dünya şairlerinden şiirlerin yer aldığı “Salt boundaries” (Tuz sınırları) adlı antolojide ve 2019 yılında Amerika’da yayımlanan Miletus adlı şiir dergisinde yer aldı. İncelemelere konu oldu…

 Lül Sanat ve İmgelem Çocukları dergilerinin kuruluş ve yönetiminde görev aldı. Ötekileriz Kültür Sanat Girişimi’nin kurucu kadrosunda bulundu. Köşesinde sadece şiir yazarak kalanlardan olmadı: Birçok sanatsal organizasyonun gerçekleşmesinde planlar üretti, önderlik etti, emek harcadı… Köyde ekin biçti orakla! Çukurova’da pamuk topladı, ırgatlık etti. Şehirde arzuhalci ofislerinde çalıştı. Muhasebecilik yaptı. Küçük yaşlarda hem annesini hem de babasını kaybettiği için hem çalışıp hem okudu, İşletme Fakültesini bitirdi. Daha ilkokul ve ilkgençlik yıllarında usta şairlerin şiirleriyle tanışması sonucunda şiir sevgisi onda bir tutkuya dönüştü. Köy, kasaba, büyükşehir, metropol kültürü, yaşamı… Hayatın her türlü halinin içinde yer alması ruhunda bir zenginlik olarak birikti. Okumalardan ve günlerin içinden damıttıklarından başka bir senteze ulaşmayı ve bunu şiir kılmayı var olma kavgasının odağına koydu. Veysel Çolak’ın deyimiyle: “Hayatın nöbetini tuttu.” Hayat karnavalında sözcüklerle dansta, hâlâ…

Yayımlanmış Şiir Kitapları:

1- Mağmum (Ocak 2006) – Kora Yayın

 2- Hiç, Kimsenin Bildiği (Nisan 2007) Başak Yayınları

3- Ücra Söz (Ağustos 2009) Hayal Yayınları

4- Değişik (Haziran 2011) Mühür Yayınları

5- Yağmur Konalgası (Eylül 2012) Kanguru Yayınları

6- Beni Güzlerimden Öp (Mart 2014) Mühür Yayınları

7- Ağır Çıvgın (Mayıs 2016) Mühür Yayınları

8- Yalnızlık Karnavalı (Mart 2018) Şiiri Özlüyorum Kitaplığı

9- Yitik Kitap (Haziran 2019) Hayal Yayınları

10- Şehrazat’ın Düğünü ( Mayıs 2020) Klaros Yayınları

11-Çavlan Sözler, Toplu Şiirler (Kasım 2020) Klaros yayınları

Edebiyat Daima
ADMINISTRATOR
PROFILE

Son Gönderiler

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

En Son Gönderiler

Popüler Yazarlar